Mikser: Eesti on ukrainlaste offshore-nimekirja sattunud ekslikult
"Töötame selle nimel, et ebameeldiv olukord kõrvaldada ja selles suunas, et Eesti ettevõtjatele sellest juhtumist tekkivat kahju minimeerida, et kahepoolsed majandussuhted saaksid edasi toimida, sest kahtlemata selline areng kahjustab suhteid," ütles Mikser valitsuse pressikonverentsil.
"Nad oleks pidanud meid teavitama, kuid nad ei teinud seda. Sellest hetkest peale, kui Eesti ametnikud on olnud teadlikud, oleme tegutsenud selle nimel, et saaks Eesti sellest nimekirjast saaks eemaldatud," ütles Mikser valitsuse pressikonverentsil.
Mikseri sõnul on Eesti ukrainlaste offshore-nimekirja sattunud ekslikult, sest Ukraina valitsus on valesti tõlgendanud tulumaksuseadust. Üks nendest alustest on see, kui kõnealuses riigis on ettevõtlustulu maksustatud 5 protsendi võrra vähem kui Ukrainas, kuid Eesti 20-protsendiline maksukohustus dividendi jaotamisel on isegi kõrgem kui Ukrainas.
"Selline maksukorraldus ei võimalda makse varjata või maksudest hoiduda, oleme tõstatanud küsimuse läbi Ukraina saatkonna Ukraina presidendile, rahandusministrile ja peaministri majandusnõunikule," ütles Mikser.
Mullu 27. detsembril allkirjastas Ukraina valitsus otsuse, millega lisas Ukraina maksuparadiiside nimekirja 22 uut riiki, muu hulgas ka Eesti ja Läti, kirjutas Eesti Päevaleht.
Nimekirja sattumise peamine miinus on see, et sisseostetud kaubalt, teenustelt ja töödelt maksustatakse 30 protsenti kohe tulu- ja käibemaksuga. Karmistub ettevõtete jälgimine ja pankade kontroll.
Eesti Ukraina suursaadiku Gert Antsu sõnul on ametlik nimekirja sattumise põhjus see, et Ukraina käsitleb meie reinvesteeritud kasumi maksuvabastuse tõttu meie ettevõtte tulumaksumäära 0-protsendilisena. Meil aga maksustatakse kasumit teatavasti dividendi väljavõtmisel ja süsteem ei võimalda makse vältida. "Seetõttu leiame, et oleme nimekirja sattunud ekslikult," sõnas ta.
Antsu sõnul puudutab otsus kõiki ettevõtjaid, kes Ukrainasse ekspordivad. Tunamullu oli selliseid firmasid 402.