"Vaadates teiste riikide kogemusi on selge, et käibemaksuerisuse kaotamisega väheneb ka turistide arv. Konjunktuuriinstituudi analüüs näitab, et kui see erisus ära kaotada, siis turistide arv väheneb umbes 6 protsenti ehk 180 000 turisti tuleb Eestisse vähem, mis rahaliselt tähendab turismisektorile 34 miljonit eurot vähem. Kui turist külastab Eestit, siis 15 protsenti siin kulutatud rahast läheb ööbimisele ja ülejäänud 85 kõigile muudele teenustele," ütles Palo BNS-ile.
Palo lisas, et tema hinnangul on majutusasutuste käibemaksumäära tõstmine riigi poolt endale justkui jalga tulistamine. "Minu hinnangul tuleks see ära jätta," sõnas Palo.
"Kui vaadata 2013. aasta hotellide ja majutusasutuste kasumit kokku, siis see oli 22 miljonit eurot. See on samas suurusjärgus, mida riik loodab käibemaksu erisuse kaotamisest teenida. Ei tasu loota, et majutusasutused selle justkui kasumi arvelt ära katavad. See tähendab ikkagi hinnatõusu," rääkis minister.
"Kui Euroopa Liidus on 28 riiki, sellest ainult kolm – Suurbritannia, Slovakkia ja Taani – ei kasuta käibemaksu erisust. Eurostati andmetel nendes kolmes riigis välituristide osakaal ööbimises umbes 35 protsenti, aga Eestis on see umbes 70 protsenti. See tähendab, et me oleme väga avatud ja väga tihedas konkurentsis just välisturistide osas – iga euro mõjutab nende otsust. Seda räägivad kõik turismifirmad," lisas Palo.
Rahandusministeeriumi avaldatud koalitsioonilubaduste kateallika tabeli alusel on plaanitud majutusasutuste käibemaksumäära tõstmisest teenida 2017. aastal 22,9 miljonit, 2018. 24,2 miljonit ja 2019. 25,7 miljonit eurot. Palo hinnangul võiks selle sammu asemel kaaluda raskeveokide maksustamise võimalusi, vaadata tõsisemalt otsa madala alkoholi sisaldusega alkohoolsete jookide maksumäära tõstmisele ja ka kaaluda luksusautode maksustamist.
Esmaspäeval toimus rahandusministeeriumis majutusasutuste käibemaksumäära tõstmise teemaline ümarlaud. Selle eesmärk oli Palo sõnul osapooled ära kuulata ja mingeid otsuseid ei tehtud. Teisipäeval toimub valitsuse kabinetiistung, kus vaadatakse otsa riigieelarve strateegiale ja muuhulgas ka majutusasutuste käibemaksu teemale.