"Praeguse seisu järgi töötame suunas, et kõik ema- ja niinimetatud sõsarühingutele antud laenud deklareeritakse, kehtestatakse üldine kuritarvituse vastane säte, mille rakendamiseks koostatakse juhend. Kui laenu pole tagasi makstud viie aasta jooksul, siis käsitletakse laenu kasumi jaotisena ning maksustatakse tulumaksuga," kirjutas Ratas Eesti Tööandjate Keskliidule ja Eesti Kaubandus-Tööstuskojale.
Kuigi valitsus on loobunud senisel kujul panditulumaksu kehtestamisest, on praegune raamistik laenude ja kasumisjaotuse eraldamiseks Ratase sõnul siiski ebapiisav.
"Tulumaksu idee kohaselt peaks maksustama kasumit seal, kus see luuakse. Kui emaettevõte võtab tütarettevõttest teenitud kasumi tagasi laenuna ja investeerib selle mujale, siis pole kasumi maksukohustuse edasi lükkamine täitnud Eesti huve. Jaotamata kasumi maksuvabastuse idee kohaselt peaks Eestis teenitud kasumi maksuvabastus teenima ikkagi Eesti huve," ütles peaminister.
Varem plaanis valitsus kehtestatada panditulumaks teatud kontsernisisestele laenudele, samuti kontsernikonto kaudu tehtavatele finantseerimistehingutele, kui need on tehtud eesmärgiga laenata Eestis teenitud kasumit teistele kontserni ühingutele.
Seda ideed kritiseerisid tugevalt erinevad ettevõtlusorganisatsioonid, märkides, et see kahjustab olulisel määral Eesti ettevõtluskeskkonda. Eelmisel nädalal otsustas valitsus ideest loobuda.