Keda ja mida maksustatakse müügimaksuga
Küsimus:
Kellele ja mis kuupäevast alates kehtib kavandatav Tallinna müügimaks?
Vastus:
Tallinna Linnavolikogu määruse „Müügimaks Tallinnas" (edaspidi määrus) kohaselt on maksukohustuslane kaupleja kaubandustegevuse seaduse (KaubTS) mõistes (vt KaubTS § 1, 2, 3),
- kelle tegevuskoht, e-kaubanduse korral asukoht, on Tallinna linna territooriumil,
- kes on registreeritud majandustegevuse registris ning
- kes tegutseb jaekaubanduse, toitlustuse või teeninduse valdkonnas.
Kaupleja on vastavalt KaubTS § 2 punktile 1 isik (füüsilisest isikust ettevõtja või juriidiline isik) või asutus, kes majandus- või kutsetegevuse raames pakub ja müüb kaupa või pakub ja osutab teenust.
Teenindus on vastavalt KaubTS § 3 lõige 2 punktile 4 kaubandustegevus, mille korral tehakse töö kliendi tellimusel ning mille käigus valmistatakse uus vallasasi või hooldatakse, parandatakse või muudetakse olemasolevat vallasasja või selle omadusi või vallasasi antakse või võetakse valdusse või kasutusse või pakutakse ja osutatakse ehitise puhastusteenust või ilu- ja isikuteenust ning müüakse sellise teenusega seonduvat kaupa.
Jaekaubandus on vastavalt KaubTS § 3 lõike 2 punktile 2 kaubandustegevus, mille korral müüakse kaupa ja selle müügiga seonduvat teenust kliendile ning millega kaasneva tegevusena võib valmistada või serveerida toitu.
Toitlustamine on vastavalt KaubTS § 3 lõike 2 punktile 3 kaubandustegevus, mille korral müüakse toitu koos valmistamise ja serveerimisega kohapeal tarbimiseks või serveerimisega kohapeal tarbimiseks. Toitlustamisel võib müüa kaasnevat kaupa või osutada täiendavat teenust.
Müügimaksu määrust rakendatakse alates 1. juunist 2010.
Link määrusele: https://oigusaktid.tallinn.ee/?id=3001&aktid=116067&fd=1&q_sort=elex_akt.akt_vkp.
Kaubandustegevuse seadus https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=13248187
Küsimus:
Kuidas on müügimaksu määruses defineeritud maksuobjekt?
Vastus:
Määruse kohaselt maksustatakse müügimaksuga maksukohustuslase
poolt Tallinna linna territooriumil müüdud kaupade ja teenuste
maksumus müügihinnas. Kaupade ja teenuste müügihind on
käibemaksuseaduses sätestatud maksustatava käibe maksustatav
väärtus ilma müügimaksuta.
Käibemaksuseadus: https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=13237538
Maksuvabastused
Küsimus:
Millised on maksuvabastused?
Vastus:
Müügimaksust on vabastatud:
1. sotsiaalministri 4. detsembri 2006 määrusega
nr 63 „Käibemaksumääraga 9% maksustatavad ravimid,
rasestumisvastased vahendid, sanitaar- ja hügieenitooted,
meditsiiniseadmed ning abivahendid„ kehtestatud nimekirjas
nimetatud ravim, rasestumisvastane vahend, sanitaar- ja
hügieenitoode, meditsiiniseade ning abivahend;
2. piim ja osad piimatooted; leiva- ja saiatooted, mis
ei sisalda mett, mune, juustu, marju või puuvilju ning
mis sisaldavad suhkrut kuni 5% ja rasva kuni 5% kuivaine
massist;
3. lastekaubad -väikelaste rõivad ja rõivamanused;
homogeenitud tooted, toidusegud ja köögivili; jaemüügiks
pakendatud imikutoidud; spetsiaalne imikupiim, piima ja
piimatooteid sisaldavad imikutoidud ning osad mänguasjad.
Sotsiaalministri 4. detsembri 2006 määrus nr 63: https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=13100705
Küsimus:
Palun selgitada kaubagruppide määratlust maksuvabastuste puhul.
Vastus:
Toodete klassifitseerimisel on lähtutud tolliseaduse §-is 23 nimetatud Eesti Tollitariifistikust (edaspidi tollitariifistik), mis sisaldab Euroopa Ühenduse tollitariifistikku, samuti Eesti õigusaktidega kehtestatud meetmeid, mida rakendatakse kauba tolliprotseduurile suunamisel.
Maksuvabastuste määratlemisel on lähtutud tollitariifistikus välja toodud erinevates gruppides nimetatud rubriikidest, alamrubriikidest ja kaubakoodidest.
Müügimaksuga ei maksustata järgmist laadi kaupade ja teenuste maksumust müügihinnas:
1) sotsiaalministri 4. detsembri 2006 määrusega nr 63 „Käibemaksumääraga 9% maksustatavad ravimid, rasestumisvastased vahendid, sanitaar- ja hügieenitooted, meditsiiniseadmed ning abivahendid„ kehtestatud nimekirjas nimetatud ravim, rasestumisvastane vahend, sanitaar- ja hügieenitoode, meditsiiniseade ning abivahend;
2) tolliseaduse §-s 23 nimetatud Eesti Tollitariifistiku (edaspidi tollitariifistik) grupis 19 nimetatud leiva- ja saiatooted kaubakoodiga 1905903000 ning tollitariifistiku grupis 4 rubriikides 0401-0403 (k.a) nimetatud piim ja piimatooted välja arvatud tooted alamrubriikides 0402 10, 0402 21, 0402 29, 0403 105, 0403 901, 0403 903, 0403 907;
3) tollitariifistiku grupis 61 rubriigis 6111 nimetatud tooted (väikelaste rõivad ja rõivamanused, silmkoelised või heegeldatud), grupis 62 rubriigis 6209 nimetatud tooted (väikelaste rõivad ja rõivamanused), alamrubriikides 1602 10, 1901 10, 2005 10, 2007 10, 2104 20 nimetatud tooted (homogeenitud tooted, toidusegud ja köögivili, jaemüügiks pakendatud imikutoidud), tooted kaubakoodiga 0402291100 (spetsiaalne imikupiim) ja 1901909910 (piima ja piimatooteid sisaldavad imikutoidud) ning grupis 95 rubriigis 9503 nimetatud mänguasjad, nende osad ja tarvikud.
Tollitariifistik on kasutatav veebiliidese abil, mis ei vaja kasutajapoolset rakenduste installeerimist või brauseri lisavahendite kasutamist. Päringute kasutajaliidesega töö alustamiseks on vaja avada interneti brauser ja sisestada aadressireale vastav aadress: https://vaarikas.emta.ee/emts/index.jsp või http://www.emta.ee ja valida ETT.
Küsimus:
Millistele piimatooted ei ole müügimaksuga maksustatavad?
Vastus:
Müügimaksu vabastuste määratlemisel on lähtutud tolliseaduse §-s 23 nimetatud Eesti Tollitariifistikus nimetatud gruppidest, rubriikidest, alamrubriikidest ja kaubakoodidest. Müügimaksuga ei maksustata järgnevate toodete maksumust müügihinnas: piim ja rõõsk koor, kalgendatud piim ja koor, petipiim, jogurt, keefir ja muu fermenteeritud või hapendatud piim ja koor.
Küsimus:
Maksuvabastuse saavad ka osad leiva- ja saiatooted. Millised leiva- ja saiatooted siis maksustatakse? Kas näiteks saiakesed jne.
Vastus:
Müügimaksuga ei maksustata leiva- ja saiatooted, mis ei sisalda mett, mune, juustu, marju või puuvilju ning mis sisaldavad suhkrut kuni 5% ja rasva kuni 5% kuivaine massist. Kas kaup on müügimaksuga maksustatud või mitte, tuleb otsustada lähtudes etteantud kaubagrupi määratlusest.
Küsimus:
Müügimaksust on vabastatud ka osad lastekaubad. Mida on seal mõeldud köögivilja all. Millised köögiviljad pääsevad maksutõusust? Ja miks just need?
Vastus:
Linnavalitsus on pidanud oluliseks imikutoidud müügimaksust vabastada. Müügimaksuga ei maksustata homogeenitud toodete, toidusegude ja köögiviljade maksumust müügihinnas. Antud juhul on tegemist homogeenitud köögiviljadega (segud, porgandid, gumbo, okra, juurseller, kapsas, spargel, muud). Termin „homogeenitud köögivili" tähendab peenelt homogeenitud köögiviljatoite, mis on mõeldud kasutamiseks imiku- või dieettoitudena ning pakendatud jaemüügiks taarasse, mis ei mahuta üle 250 g toodet.
Tegevusalade ja asukoha üksikasjalikumad selgitused
Küsimus:
Kas müügimaksu rakendatakse ka kinnisvara müügi puhul?
Vastus:
Müügimaksu ei rakendata kinnisvara müügi puhul.
Küsimus:
Kas müügimaksu kohustus kehtib ka osaühingute puhul, kes pakuvad väikelaste päevahoiu teenust? Lisaks saab seal väikelaste sünnipäevasid pidada.
Vastus:
Antud teenindusvaldkonna teenuste maksumus ei ole müügimaksuga maksustatav.
Küsimus:
Kas turvateenuse osutamise puhul (reguleerib turvaseadus) on
tegemist müügimaksuga maksustatava valdkonnaga
kaubandustegevuse seaduse mõttes.
Palume täpsustada kas ka ettevõtlusameti hinnangul ei kuulu
turvateenuse osutamine maksustamisele müügimaksuga.
Kas turvateenuse osutaja ei ole müügimaksu
maksukohustuslane ka valveseadmete müügi korral
Vastus:
Turvateenuse osutaja ei ole müügimaksu maksukohustuslane
Tallinna Linnavolikogu 17. detsembri 2009 määruse nr 45
"Müügimaks Tallinnas" mõistes.
Kui tegemist on jaekaubandusega, siis tuleb valveseadmete müügi
korral müügimaksu tasuda.
Küsimus:
Kas olite maksueelnõud tehes teadlikud, et sigarettidele müügimaksu niisama lihtsalt lisada ei saa, kuna neil on maksimaalne müügihind maksumärgil peal ja seda ületada ei tohi?
Vastus:
Kohalike maksude seaduse § 8 lg 6 kohaselt on linnavalitsusel õigus anda müügimaksu soodustusi ja vabastusi volikogu poolt kehtestatud tingimustel ja korras. Maksuvabastus ja maksusoodustus peab olema põhjendatud ja proportsionaalne eesmärgi saavutamiseks.
Maksuvabastuste kehtestamisel peab tegemist olema erandiga - ei ole põhjendatud maksuvabastuse kehtestamine sigarettidele üksnes seetõttu, et sigarettidele on määratud maksimaalne jaemüügihind.
Käibemaksumäära tõstmisel kehtestati tubakatoodetele üleminekuajaks kõigest 3 kuud, müügimaksu määrust rakendatakse aga alles 1. juunil 2010, mistõttu on kauplejatel piisavalt aega (üle 5 kuu) muutustega kohanemiseks.
Küsimus:
Millistele teenustele kohaldub Tallinna müügimaksu määrus?
Vastus:
Teenindus
Teenindus - vastavalt KaubTS § 3 lõige 2 punktile 4 kaubandustegevus, mille korral tehakse töö kliendi tellimusel ning mille käigus:
valmistatakse uus vallasasi
Näiteks õmmeldakse riided
hooldatakse, parandatakse või muudetakse olemasolevat vallasasja või selle omadusi
Kingsepp
vallasasi antakse või võetakse valdusse
Vallasasi antakse või võetakse isiku valdusse ilma, et ta peaks seda kasutama. Näiteks mootorsõiduki parklasse hoiule andmisel antakse mootorsõiduk teatud ajaks parklateenuse osutaja valdusse (mitte kasutusse).
vallasasi antakse või võetakse kasutusse
Vallasasja laenutamine - antakse või võetakse asi isiku valdusse eesmärgiga seda asja kasutada - tegemist on nii asja valduses olemise kui ka kasutamisega. Näiteks autode rent.
pakutakse ja osutatakse ehitise puhastusteenust
Kontoriruumide, tänavate, mänguväljakute koristamise, hoonete akende pesemise jms teenuse pakkumine ja osutamine.
pakutakse ja osutatakse ilu- ja isikuteenust
Juuksuri-, maniküüri-, pediküüri-, kosmeetika-, solaariumi- ja saunateenus.
müüakse ilu- ja isikuteenusega seonduvat kaupa.
Juuksurisalongis juuksehooldusvahendite müük, mida on lubatud müüa ainult juuksurisalongis
E-kaubandus
Küsimus:
Määruse kohaselt maksustatakse müügimaksuga Tallinna linna territooriumil müüdud kaubad ja teenused. Kas ma saan määrusest õigesti aru, et ka internetikeskkonnas müüdavad kaubad ja teenused maksustatakse müügimaksuga?
Vastus:
Eelnõu § 2 kohaselt on maksukohustuslane kaupleja kaubandustegevuse seaduse mõistes, kelle tegevuskoht, e-kaubanduse korral asukoht, on Tallinna linna territooriumil, kes on registreeritud majandustegevuse registris ning kes tegutseb jaekaubanduse, toitlustuse või teeninduse valdkonnas. E-kaubandus on vastavalt kaubandustegevuse seaduse § 2 punktile 7 kauba või teenuse müügiks pakkumine ja müük internetis ilma osapoolte üheaegse füüsilise kohalolekuta. Seega on maksukohustuslaseks ka e-kaubandusega tegelev kaupleja, kelle asukoht on Tallinna linna territooriumil, kes on registreeritud majandustegevuse registris ning kes tegutseb jaekaubanduse, toitlustuse või teeninduse valdkonnas.
Küsimus:
Kui internetikeskkonnas tegeletakse tasuta informatsiooni vahendamisega, siis ei tule hakata müügimaksu tasuma?
Vastus:
Antud juhul ei ole tegemist jaekaubanduse, toitlustuse või teeninduse valdkonnaga, mistõttu ei ole teenus müügimaksuga maksustatav.
Küsimus:
Kui internetikeskkonnas raamatuid või muid kaupu, siis tuleb hakata müügimaksu tasuma ettevõtetel, kelle asukoht on Tallinna linn?
Vastus:
Kui on tegemist kauplejaga, kelle asukoht on Tallinna linna territooriumil, kes on registreeritud majandustegevuse registris ja kes tegeleb raamatute müügiga, siis nimetatud kaupleja peab tasuma müügimaksu.
tallinn.ee