Uus rekord: e-residentide firmad tasusid suvel 3,5 miljonit makse
Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga kasvas maksutulu 64 protsenti. Aasta esimese kaheksa kuuga on e-residentide loodud firmadelt maksude ja riigilõivude näol kokku laekunud 9,7 miljonit eurot, teatas Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS).
E-residentsuse programmi tegevjuht Ott Vatter märkis pressiteates, et peatselt viie aastaseks saav programm vastab üha enam nii Eesti elanike kui ka e-residentide vajadustele. Möödunud kuul valitsuse poolt heaks kiidetud e-residentsus 2.0 strateegia eesmärgiks on toetada e-residendi staatusega isikute hulga suurendamise asemel hoopis e-residentide poolt loodud Eesti ettevõtete väärtuse kasvu.
Kui 2018. aasta augustis tasus e-residendi ettevõte Eestis makse keskmiselt 12 500 eurot, siis tänavu augustis oli vastav näitaja 17 000 eurot. E-residentidelt laekuvale otsesele tulule otsene tulisandub ka kaudne tulu, mis koosneb e-residente teenindavate Eesti ettevõtete kasvust, mille tulemusena maksavad need rohkem makse ja palkavad enam töötajaid.
Lisaks investeerivad e-residendid Eesti ettevõtetesse ja toovad tulu turistidena. E-residentsuse programm loob riigile ka laiaulatuslikku positiivset rahvusvahelisest meediakajastust, mis aitab suuresti kaasa Eesti ettevõtete ekspordile.
Praeguseks on e-residente üle 60 000. Igakuine e-residentsust taotlevate inimeste hulk on keskmiselt 1400, suvel esitas taotluse saada e-residendiks üle 4000 inimese.
E-residentsuse programm loodi 2014. aasta lõpus eesmärgiga pakkuda välisriigi kodanikele turvalist ligipääsu Eesti riigi e-teenustele. E-residendi digi-ID-kaardi omanik saab dokumente digitaalselt allkirjastada ja logida sisse portaalidesse ja infosüsteemidesse, mis tunnistavad Eesti ID-kaarti. E-residentsus ei anna kodakondsust, maksuresidentsust, elamisluba ja Eestisse või Euroopa Liitu sisenemise luba.
Alates e-residentsuse programmi käivitamisest on e-residendid Eestisse loonud ligi 7500 ettevõtet, milles töötab üle 1300 inimese. Lisaks kaudsele majanduslikule tulule, mis tuleneb muuhulgas e-residente teenindavate Eesti ettevõtete kasvust ja investeeringutest, on programm ligi viie tegutsemisaasta jooksul toonud Eesti majandusele otsest tulu 25 miljonit eurot.