30.04.2015 Neljapäev

Vassiljev: hotellide käibemaksu ei saa tõstmata jätta õpetajate arvelt

Sotsiaaldemokraatliku erakonna juhatuse liikme ja valitsuskabineti ministri Rannar Vassiljevi hinnangul ei saa jätta majutusasutuste käibemaksu ühtlustamata õpetajate või politseinike palkade kärpimise arvelt.

Rannar Vassiljev, sotsiaaldemokraatliku erakonna juhatuse liige ja valitsuskabineti minister
Rannar Vassiljev, sotsiaaldemokraatliku erakonna juhatuse liige ja valitsuskabineti minister

"Mina kindlasti ei ole printsiibis seda meelt, et kindlasti peab [majutusteenuste käibemaksu] erisuse ära kaotama. Küsimus on pigem selles, mis tingimustel seda siis säilitada saab, mis need muud katteallikad siis on," ütles Vassiljev BNS-ile.

"Mis siin salata, rahandusministri [Sven Sesteri] poolt toodi lauale ka selliseid katteallikaid, mis minu meelest ei ole mõeldavad. Ei kujuta ausalt öeldes ette, kuidas me hakkame õpetajate, kultuuritöötajate või politseinike palku kärpima. See ei ole kuidagi võimalik. Mina vaatan neid asju kontekstis. Kui on paremaid kateallikaid, kui me suudame need kuidagi leida, siis on täiesti võimalik, et asendada käibemaksu erisuse kaotamine teiste katteallikatega. Aga seda saab paketis vaadata," lisas ta.

"Põhimõtteliselt kindlasti varamaksude temaatika oleks aktuaalne, aga mis siin salata, siin on sotsiaaldemokraatide ja parempoolsetel erakondadel natukene erinev maailmavaade. Kindlasti me suudaksime välja pakkuda väga palju katteallikaid, mis meile sobiksid paremini, kuid küsimus on selles kui vastuvõetavad nad siin teistele koalitsioonierakondadele on," rääkis Vassiljev. "Luksusautode maks oleks minu meelest väga mõistlik, aga kõik koalitsioonipartnerid ei ole läbivalt seda meelt."

"Kui me vaatame maksuerisusi, siis majutusteenuste käibemaks on selge erand teiste käibemaksudega võrrelduna. Kas see on põhjendatud erand või mitte, seal ongi kaks dimensiooni. Üks on seda võrrelda siseriiklikult teiste valdkondadega ja teine võimalus on võrrelda seda teiste riikide samade valdkondadega. Sõltuvalt sellest, kumba pidi asjale läheneda saabki erineva tulemuse," sõnas Vassiljev.

Vasiljevi hinnangul majutusteenuste käibemaksu tõstmise mõjusid Eestis väga põhjalikult uuritud ei ole. "Selle uurimine igal juhul on mõistlik. Praktikas on natuke see mure, et oma plaanide tegemisel me ei vaata ühte aastat korraga vaid ikkagi nelja aastat. See pole meil mingisugune siseriiklik lähenemine, vaid on kogu Euroopas nii kokku lepitud. Kui me räägime eelarve tasakaalust, me ei saa vaadata vaid 2016. aastat kuid ka kõiki järgmisi."

Sõltuvalt põhjalikuma ja kõiki osapooli rahuldava uuringu tulemustest peaks riik ja poliitikud Vassiljevi hinnangul olema altis ka maksumuudatust hilisemalt üle vaatama. "Vaatamata selle kevade otsustest peame olema valmis maksumuudatust kas ühes või teises suunas korrigeerima."

Uus koalitsioon plaanib 2017. aastal tõsta majutusasutuste käibemaksumäära seniselt 9 protsendilt 20 protsendile. Sellest sammust oodatakse riigikassasse arvutuslikult 23-26 miljonit eurot lisatulu aastas.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255