Tähistame ajakirja väärikat verstaposti ja 2025. aasta esimese numbri ilmumist kolme uudisega.
1. Ajakiri RUP üllatab värske ilme ja uue kujundusega, et muuta lugemine veelgi meeldivamaks ja praktilisemaks. Nüüdsest kasutame ajakirjas QR-koode, mis võimaldavad kiiret ligipääsu lisamaterjalidele. Ajakirja veebiversioonis on kõik lingid samuti aktiivsed, et pakkuda mugavamat lugemiskogemust.
2. Nüüd on võimalus küsida nõu ka Palladium Advokaadibüroo ekspertidelt, kes vastavad maksude, haldus-, karistus-, äri- ja võlaõiguse teemadel.
3. Uuendatud palgakalkulaator aitab teil arvutada neto- või brutopalka, tööandja kulusid või maksude suurust kiiresti ja lihtsalt.
Nutikad loovad võimalusi
Viimased aastad on näidanud, kui kiiresti võib majanduskeskkond muutuda. Inflatsioon, intressimäärade tõus ja geopoliitika mõjutavad märkimisväärselt ettevõtjate finantsotsuseid. Finantsjuhtide ja raamatupidajate fookuses on eelkõige maksuseaduste muudatused, sealhulgas käibemaksuseaduse uuendused ja aktsiisitõusud, mis mõjutavad otseselt hinnastamist ja tarbijakäitumist.
Samal ajal kui majanduskeskkonna muutused nõuavad keskendumist finantsriskidele, on tehnoloogiline areng toonud esile uued võimalused. Tehisintellekti kasvav mõju andmetöötlusele ja juhtimisele muudab põhjalikult nii finants- kui ka õigusvaldkonda.
Finantssektoris võimaldab tehisintellekt automatiseerida keerukaid analüüse, tuvastada riske ja tõhustada finantsplaneerimist. Raamatupidamises ja auditeerimises aitavad tehisarupõhised lahendused vähendada vigu ning teha täpsemaid prognoose.
Õigusvaldkonnas on tehisaru kasutamine laienemas eelkõige lepinguanalüüsis, regulatiivsete nõuete järgimises ja riskijuhtimises. Seejuures kerkivad aga esile uued küsimused: kes vastutab tehisaru tehtud otsuste eest? Kuidas tagada, et tehisintellekti kasutamine ei tooks kaasa andmekaitse- ja privaatsusrikkumisi?
Seega loob tehisintellekti areng uusi võimalusi, kuid tõstatab ka küsimusi vastutuse, privaatsuse ja tööjõu tuleviku kohta. Kas vajame rohkem tehnoloogilisi oskusi, et töötada tehisarul põhinevate süsteemidega? Kuidas kohaneda, kui osa finants- ja õigusteenustest automatiseeritakse? Need on teemad, millele tuleb hakata rohkem tähelepanu pöörama.
Teadlikku tegutsemist!
KAI KOKS
toimetaja
SISUKORD
AKTUAALNE
Auditimaastikul puhuvad uued tuuled. Märt-Martin Arengu
MAJANDUS
Mõtlemapanevad arvud. Heido Vitsur
MAKSUD
Käibemaksuseaduse tähtsamad uuendused. Ain Ulmre
Aktsiisimäärade tõus muudab tarbimiskäitumist. Viktoria Jakovleva
RAAMATUPIDAMINE
Eraldiste ning tingimuslike kohustiste ja varade kajastamine. Aet Toots
UUT SEADUSANDLUSES
Seadusemuudatusega piirati kinnistusraamatu päringuid. Eva Mägi, Brigitta Jõgi
ÕIGUS
Rendisuhted veonduses. Terje Eipre, Jüri Sulin
KOHTUPRAKTIKA
Tööriiete vahetamise aja arvestamine. Mihkel Gaver, Triin Rammo
TÖÖSUHTED
Töökiusu tagajärjed. Marja Stina Saaliste
ÄRIKESKKOND
Tehisintellekti kasvav mõju andmetöötlusele ja juhtimisele. Gerlyn Tiigemäe
VIS-À-VIS
Lugejad küsivad, autorid vastavad
UUED NORMATIIVAKTID
Lugege ajakirja elektroonilist versiooni SIIT. Kui te pole veel ajakirja tellija, saate tellimuse vormistada SIIN.