06.07.2017 Neljapäev

Eesti on Euroopa Liidu õiguse ülevõtmisel paremate seas

Eesti on küll Euroopa Liidu õiguse ülevõtmisel edukamate riikides hulgas, kuid sarnaselt enamiku liikmesmaadega kasvas eelmisel aastal ka Eesti suhtes algatatud rikkumismenetluste arv.

Eestil oli eelmisel aastal kokku kõige vähem - 30 - Euroopa Liidu õiguse vale ülevõtmisega või vale kohaldamisega seotud pooleliolevaid menetlusi, selgub Euroopa Komisjoni neljapäeval avaldatud andmetest. Maltal oli sama näitaja 31, Taanil 34 ja suurim arv sarnaseid menetlusi - 91 - oli pooleli Saksamaal ja Hispaanial.

Liiga hilise ülevõtmise tõttu oli Eesti - nagu ka Malta - suhtes algatatud 23 menetlust. Väiksem oli sama näitaja Itaalial - 14, Slovakkial - 16, Taanil - 18. Suurimad patustajad olid siin Küpros ja Belgia 48 juhtumiga.

Eesti suhtes algatati eelmisel aastal 20 uut rikkumismenetlust, veel vähem - 19 menetlust - algatas Euroopa Komisjon ainult Itaalia ja Slovakkia suhtes. Portugali suhtes algatati mullu 60 uut rikkumismenetlust.

Eesti suhtes algatatud rikkumismenetlustest neli puudutas finantsstabiilsuse ja -teenuste ning kapitaliturgude teemat ning neli menetlust oli ka maksunduse ja tollivaldkonnas. Kolm menetlust algatati rände ja siseküsimuste valdkonnas ning sama palju ka siseturu, tööstuse, ettevõtluse ning väikeste ja keskmiste ettevõtete valdkonnas. Kaks menetlus algatati tervishoiu ja toiduohutuse, tööhõive ning valdkonna "muud teemad" all.

Eesti on liikmesriikide keskmisest kõrgemal valdava osa siseturu regulatsioonide ja poliitikate ülevõtmisel ning keskmiste hulgas turu integreerituse ja avatuse näitajate osas.

Samas kasvas aastaga Eestis suhtes algatatud menetluste arv. Kui 2015. aasta 31. detsembri seisuga oli Eesti suhtes avatud 26 ning veel aasta varem isegi ainult 16 menetlust, siis eelmise aasta lõpus oli Eesti suhtes pooleli 30 rikkumismenetlust. Hilise ülevõtmise suhtes oli 2014. aasta lõpus Eesti suhtes algatatud samuti 16, üleelmisel aastal 26 ning eelmise aasta lõpu seisuga 30 menetlust.

"2016. aasta aruanne näitab, et eelmise aastaga võrreldes on pooleliolevate rikkumismenetluste arv märkimisväärselt ehk 21 protsendi võrra suurenenud, jõudes viie aasta tipptasemeni," märkis Euroopa Komisjon oma ülevaates. "See on probleem, kuna võimetus Euroopa Liidu õigust õigel ajal ja korrektselt kohaldada jätab kodanikud ja ettevõtjad ilma EL-i õigusest tulenevatest õigustest ja eelistest," lisati samas.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255