Süüasjas tuli esimene kohtulahend mullu märtsi keskel, kui Tartu maakohus tunnistas Aleksander Ljubajevi, Toomas Keele ja Jaanus Kivioja süüdi välismaalaste ebaseaduslikus toimetamises üle ajutise kontrolljoone ja ebaseaduslikus jälitustegevuses ning Jüri Jaasi välismaalaste ebaseaduslikus toimetamises üle ajutise kontrolljoone ja mootorsõiduki juhtimises joobeseisundis.
Ljubajevile, Keelele ja Kiviojale mõisteti 90-päevamäärane rahaline karistus, mis Ljubajevi puhul on 1872 eurot, Keele puhul 1899 eurot ja Kivioja puhul 1476 eurot.
Jaasile mõisteti kokku kaheksa kuu pikkune vangistus, millest ta on kahtlustatavana ära kandnud neli päeva. Ülejäänud vangistus mõisteti aga tingimisi ühe aasta ja kuue kuu pikkuse katseajaga, mille jooksul peab ta alluma kriminaalhoolduse kontrollnõuetele. Lisakaristusena võeti temalt ära mootorsõiduki juhtimise õigus kolmeks kuuks.
Menetluskulude katteks pidi Ljubajev tasuma 1812 eurot, Keel ja Kivioja 1255 eurot ning Jaas 1786 eurot.
Süüalused viisid asja Tartu ringkonnakohtusse, mis jättis süüdimõistmise sisuliselt muutmata. Seejärel esitasid Ljubajevi, Kivioja ja Keele kaitsjad kassatsioonkaebused riigikohtule, mis võttis kaasuse teisipäeval menetlusse. Seega pole ametnike süüdimõistmine veel jõustunud.
Süüdistuse kohaselt toimetasid Lõuna prefektuuri välispiiri teabe talituse ametnikud koos Jüri-nimelise isikuga 2012. aasta 30. augustil Venemaalt Eestisse neli Süüria kodanikku. Selleks võtsid kaks välispiiri teabe talituse töötajat ebaseaduslikult üle ajutise kontrolljoone tulnud välismaalased vastu ja toimetasid nad Tartu maakonda, kus ootas neid süüdistatav Jüri Jaas, kelle ülesandeks oli välismaalasi majutada mõnes hotellis, kuni nad sealt edasi toimetatakse.
Ametnikud tõid süürlased Eestisse kuriteo matkimise käigus ning pärast välismaalaste Jaasile üleandmist pidasid teised välispiiri teabe talituse ametnikud mehe koos välismaalastega kinni. Kuriteo matkimise eesmärk oligi tabada isik, kes pidi välismaalastega Eestis edasi tegelema, ning kuigi piiriametnikud said sellega edukalt hakkama, selgus peagi, et nad on ka ise kuriteo sooritanud. Nimelt puudus süüteo matkimiseks kohtu luba, mis tähendas, et faktiliselt piiriametnikud sooritasidki illegaalide smugeldamise.
Kohtu loata kuritegu matkinud mehed eitasid kohtus süüd. Jüri Jaas tunnistas end aga süüdi mootorsõiduki juhtimises joobeseisundis.