1. Kõrvalised asjaolud välja
Nagu iga lepingu puhul, on ka piimalepingus oluline tähelepanu pöörata detailidele. Lepinguprojekti põhjalikul läbitöötamisel tuleks kindlasti jätta välja kõik, mis selle dokumendiga reguleeritavasse suhtesse ei puutu. Tihti sisaldavad tüüplepingud erinevaid olukordi lautade arvu, vahendamise, lisakokkulepete jms kohta. Kui need punktid asjasse ei puutu, tuleks need kindlasti võimalike segaduste vältimiseks lepingust kustutada. Kui aga kõrvaline on kustutatud, tasub mõelda läbi enda huvid antud lepingus ning keskenduda tähtsale – kas minu jaoks oluline on kajastatud.
2. Kõige olulisem – hind
Erinevaid toorpiima hinna fikseerimise viise on viimastel aastatel kasutatud palju, kuid päris head ja kindlat leida on raske. Lõplikku soovitust siinkohal praeguses heitlikus turuolukorras anda ei saagi, kuid oluline on, et hind ja selle taga olev arvutus on selge ja kontrollitav. Kindlasti tasub vältida hinna täiesti lahtiseks jätmist – üks pool teatab teisele mingil hetkel talle sobiva hinna ja teine pool kohustub sellega müüma. Tihti kasutatakse ka punkti, mille kohaselt kehtib lepingus sisalduv hinnavalem vaid mingi aja ning sellest hetkest edasi on hind ikka lahtine. Hinna Eesti või Euroopa liidu keskmisega sidumine on hea, kuid see toob kaasa täpsete andmete hilinemise ning võimaluse, et statistikat hiljem korrigeeritakse. Samuti on suurtel piimavarujatel endal väga suur mõju keskmisele hinnale ja nii võib juhtuda, et nõiaringi sattunud piimahind ei tõusegi.
3. Kindlusta tagala
Oma huvide tagamine lepingus suurendab kokkulepitu täitmist oluliselt. Selleks võib olla lepingu sõlmimisel makstav ettemaks, leppetrahv rikkumise puhuks või viivis maksetähtaegade ületamisel. Samas tasub kokku leppida oma vastutuse ülempiir – olgu kahjuks näiteks kogemata tsisterni sattunud praakpiimaga kvaliteetse piima rikkumine või lepingu ennetähtaegne lõpetamine.
4. Lepingu pikenemine ja lõpetamine
Tagamaks kindlus piimalepingu kestvusele tuleb tähelepanu pöörata lepingu lõpetamise alustele. Vältida tuleks sätteid, mille kohaselt on vastaspoolel võimalik leping lühikese etteteatamistähtajaga või ilma põhjuseta üles öelda. Ülesütlemisvõimaluse andvad olukorrad peaksid olema selgelt piiritletud ja kontrollitavad ning vastama poolte huvidele. Ka lepingu automaatse pikenemise regulatsioon ja selle vältimiseks etteteatamise tähtaeg võiksid olla mõistlikud. Mõtet ei ole sellel, kui leping küll automaatselt pikeneb, ent kõik sisulised kokkulepped (sh hind) enam ei kehti.
5. Kontrolli vahendaja tausta
Uue koostööpartneriga lepingu sõlmimisel tasub kontrollida tema tausta. Kindlasti on võimalik maksekäitumise ja varasema tegevuse kohta pärida teistelt piimatootjatelt, samuti ei ole majandusaasta aruande eest äriregistris küsitavad paar eurot ülemäärane kulu. Alles asutatud või varatu lepingupartner kujutab endast olulist riski, mida ei vähenda ilma täiendava tagatisteta ükski leping.
6. Kasuta läbirääkimiste võimalust
Eelneva põhjal veel üks kokkuvõtlik soovitus: enne lepingu allkirjastamist tasub kindlasti esitada omapoolsed ettepanekud ja rääkida läbi olulised lepingupunktid, vajadusel kasutada spetsialisti abi. Lisaks oma huvide kaitsmisele lepingu sisus aitab see mõista teise poole olukorda, tema arusaama lepingu sisust ja üldisi piimaturu liikumisi.