Riigikogu õiguskomisjoni esimees Marko Pomerants andis kolmapäeval menetlusse töölepingu seaduse muutmise eelnõu, millega kaotataks tuleval aastal tekkima pidanud võimalus saada töötuskindlustushüvitist ka töölt vabatahtlikult või poolte kokkuleppel lahkumisel.
Muda ütles reedel BNS-ile, et vabatahtlikult või poolte kokkuleppel töölt lahkujale töötuskindlustushüvitise maksmise aluskontseptsioon on niinimetatud turvaline paindlikkus, millega suurendati hüvitise saamise võimalusi vastutasuks tagatiste vähendamise eest.
Sellist hüvitist pole keegi kunagi veel saanud, lausus Muda. Ta märkis, et vastava sätte kehtestamine oli kolmepoolne poliitiline kokkulepe, mis sündis töölepingu seaduse muutmisel 2009. aastal.
Muda sõnul oleks seda sätet "võib-olla" vaja. "Kohtupraktikas on poolte kokkulepe kahtlane alus, tööandja on tugevamal positsioonil," selgitas Muda. Tema sõnul tavaliselt tööandja algatab selle kokkuleppe ja see ei ole töötaja vaba soov. Seetõttu võiks hüvitise maksmine tema sõnul olla põhjendatud.
Vabatahtlikult töölt lahkumise puhul töötuskindlustushüvitise saamise võimaluse kuritarvitamise võimalust kommenteerides ütles Muda, et töötuskindlustushüvitis on sedavõrd palju väiksem kui tööandja makstav palk. "Võib ju teha pahatahtliku kokkuleppe, aga kas on mõtet selle peale minna?"