06. veebruaril avaldas Riigikohus aga esmakordselt otsuse, mis lahendab kehtiva seaduse alusel töölepingu ülesütlemisega seotud vaidluse, kirjutavad Advokaadibüroo Eversheds Ots & Co spetsialistid büroo uudiskirjas.
Vaidluse asjaolude kohaselt ütles töötaja töölepingu üles tööandja rikkumiste tõttu. Seadus näeb sellisel korral ette tööandja kohustuse tasuda töötajale hüvitust kolme kuu keskmise töötasu ulatuses (TLS § 100 lg 4). Töötaja esitas ka vastava nõude ja palus täiendavalt tuvastada temapoolse ülesütlemise kehtivus. Samas jättis tööandja töölepingu ülesütlemise vaidlustamata. Vaidlus keskendus TLS § 105 selgitamisele, mille kohaselt tuleb töölepingu ülesütlemise tühisuse tuvastamiseks esitada töövaidluskomisjonile või kohtule avaldus 30 päeva jooksul.
Riigikohus kinnitas Tallinna Ringkonnakohtu tõlgendust ja selgitas: kui töötaja on töölepingu tööandja rikkumise tõttu üles öelnud ja tööandja leiab, et selliseks töölepingu ülesütlemiseks ei ole seadusest tulenevat alust või ülesütlemine ei vasta seaduse nõuetele (see tähendab, et on tühine), peab tööandja ülesütlemise tühisuse tuvastamiseks pöörduma töövaidlusorganisse. Ülesütlemise tühisuse tuvastamise nõude peab esitama pool, kellele ülesütlemisavaldus tehti.
Riigikohtu lahend kinnitab senist töövaidluskomisjonide praktikat, mille kohaselt on tööleping kehtivalt lõppenud kui ülesütlemist ei ole tähtaegselt vaidlustatud, ja seda isegi juhul kui ülesütlemiseks ei olnud alust. Kohtulahend on leitav siit