Riik hakkab parandama lapsega suhtlemise korra küsimusi
Eelnõu eesmärk on kõrvaldada kehtivas õiguses esinevad väiksemad vastuolud ning selle koostamisel võetakse eeskätt aluseks õppejõudude poolt koostatud võrdlev analüüs „Lapsega suhtlust korraldav kohtulahend ja selle täitmine“.
Lapsega suhtlemise korra täitmisele on tähelepanu juhtinud õiguskantsler, kes saatis ministeeriumile märgukirja, milles märkis, et seaduse täitmisel on tekkinud probleeme ning tegi mitmeid ettepanekuid kehtiva regulatsiooni parandamiseks.
Justiitsministeeriumil on plaanis koostada suhtlusõiguse regulatsiooni puudutav seaduseelnõu väljatöötamise kavatsus aasta lõpuks. Selle koostamise käigus analüüsib ministeerium suhtlusõiguse teostamisega seotud probleeme laiemalt ning püüab leida praktikas üles kerkinud probleemidele põhimõttelisemat laadi lahendusi.
Õiguskantsler on viimaste aastate jooksul jälginud tähelepanelikult probleeme, mis on tekkinud lapse ja vanema suhtluskorra kohtulahendite täitmisel. Nende kohtumääruste täitmist käsitlevas märgukirjas palus õiguskantsler justiitsministril ja sotsiaalkaitseministril töötada välja seadusemuudatused, mis tagaks paremini laste huvide kaitse.
Praegu kehtiv seadus on tekitanud vastuolulise olukorra, kus lapse ja vanema suhtlust reguleeriv esialgse õiguskaitse määrus on sundtäidetav, kuid suhtlemist korraldav lõpplahend mitte. See vastuolu tuleb uues seaduseelnõus lahendada, leiab õiguskantsler Ülle Madise.
Madise soovitas keskenduda sellele, kuidas vanematele nõustamisteenused kättesaadavamaks teha ning korraldada kohtueelne kokkulepete vahendamine, et vähendada kohtusse pöördumiste arvu.
Sotsiaalministeeriumi hinnangul võiks lapse ja vanema suhtluskorda puudutavate lahenduste väljatöötamisel kaaluda, kas kohtutäiturite asemel võiks seda rolli täita näiteks sotsiaalkindlustusamet, kellel oleks võrreldes täituritega laste heaolu puudutavates küsimustes rohkem oskusi ja teadmisi.