17.01.2018 Kolmapäev

Sorainen: väärtpaberikontod tuleks pankadest välja viia

Advokaadibüroo Sorainen juhtivpartneri Toomas Prangli ja advokaadi Kai Vainola hinnangul tuleks välisinvestorite väärtpaberikontode avamine viia pankadest välja väärtpaberiregistri või äriregistri juurde.
Advokaatide hinnangul on välisinvestoritele väärtpaberikontode avamine liiga keeruline ning seetõttu võtab tehingute toimumine soovitust kauem aega või jäävad need hoopis toimumata.
Advokaatide hinnangul on välisinvestoritele väärtpaberikontode avamine liiga keeruline ning seetõttu võtab tehingute toimumine soovitust kauem aega või jäävad need hoopis toimumata. Foto: pixabay.com

Advokaatide hinnangul on praegu välisinvestoritele väärtpaberikontode avamine liiga keeruline ning seetõttu võtab tehingute toimumine soovitust kauem aega või jäävad need hoopis toimumata. "Vaadates Eesti konkurentsivõimele, siis väärtpaberikontode temaatika on see, mis on välisinvestoritele kõige ebameeldivam üllatus kogu tehinguprotsessi vältel. See on asi, mida nad ei oska oodata," ütles Prangli BNS-ile.

Prangli ja Vainola hinnangul oleks paremaks alternatiiviks viia väärtpaberikontod näiteks väärtpaberiregistri või äriregistri juurde. "Meie arvates on kõige mõistlikum lahendus teha selline võimalus, et väärtpaberikontosid saab ettevõte ise avada oma aktsionäridele või osanikele, kas Nasdaq väärtpaberiregistris või kui riik tahab seda infot hoida äriregistris, et äriregistris oleks see võimalus," rääkis Prangli. "Me ise pooldame seda, et see jääks elektroonilisele kujule edasi," lisas Vainola.

Seejuures puudub Prangli hinnangul pankadel praegu majanduslik motivatsioon väärtpaberikontode avamisega tegelemiseks ning seega peaks riik tegelema antud olukorras mõistliku lahenduse otsimisega. "Pankadel pole ärilist mõtet tegelda nende klientidega, kes hoiavad Eestis ainult väärtpaberikontot. Me ei saa siin pankadele öelda, et küsige 10 eurot ühe väärtpaberikonto avamise eest aga samas tehke nädalaid kestev taustauuring ja jätkake igakuiselt raporteerimist läbi maksuaameti," rääkis ta.

"See on riigi ülesanne sekkuda seal, kus ettevõtetel pole ärilist mõtet enam midagi teha, see on nii ka infrastruktuuri ehituse puhul, mida riik korraldab," lisas Soraineni juhtivpartner.

Prangli sõnul oli ligi 10 aastat tagasi loodud süsteem algselt küll edukas ja innovatiivne, kuid nüüd peaks tegema sellega, et kontode haldamise protsess muutuks investoritele lihtsmaks.

"Digitaalsus on Eesti eelis, see süsteem, mis 10 aastat tagasi loodi, oli omas ajas kõva sõna, et elektrooniliselt saab hoida väärtpabereid. Kuid siis ei osanud keegi ette näha, et rahapesu ja terrorismiga seotud reeglid nii karmiks muutuvad. Praegu on need kindlasti vajalikud, kuid toona ei osatud ette näha, et kontode avamine muutub nii mõttetuks pankade jaoks ja keeruliseks investoritele," rääkis Prangli.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255