Üleminek digitaalsetele tootepassidele
„Ehitustoodete määruse uuendamisel on kaks suurt eesmärki – tagada hästi toimiv ühtne turg ning muuta valdkond keskkonnahoidlikumaks. Suurt tähelepanu pööratakse toodete pika eluea tagamisele ja nende korduskasutusele. Põnevusega ootame digitaalsete tootepasside kasutuselevõtmist, mis langeb kokku meie nägemusega ehitussektori innovatsioonist,“ lausus kliimaministeeriumi elukeskkonna ja ringmajanduse asekantsler Ivo Jaanisoo.Üleminek digitaalsetele tootepassidele vähendab nii tootjate kui ka riigi halduskoormust ning võimaldab töödelda, säilitada ja jagada ehitustoodete teavet digitaalkujul. See parandab tarneahelate läbipaistvust ja andmete ristkasutust ning lihtsustab järelevalveasutuste tööd. Euroopa Komisjon kehtestab digitaalse tootepassi süsteemi viie aasta jooksul.
Ehitustoodete määrus on otsekohalduv
Määrus edendab ringmajandust, keskendudes ressursitõhususele ja jäätmetekke vältimisele ning seades esikohale toodete parandamise ja korduskasutamise, arvestades seda juba toodete disainimisel. Vältida tuleb sega- ja komposiitmaterjalide kasutamist, samuti probleemseid aineid. Tootjad tagavad oma toodetele võimalikult pika kasutusaja, mis eeldab töökindlaid komponente, parandatavust ja varuosade kättesaadavust mõistliku hinnaga vähemalt kümne aasta jooksul.Lisaks lihtsustub uute standardite vastuvõtmine. Ehitustoodete standardite kvaliteet on probleem, millele on ehitustoodetega tegelevad ettevõtted pikalt lahendust oodanud. Kui standardiorganisatsioonide esitatud standardite kvaliteet ei vasta ootustele või nende väljatöötamine takerdub, võib Euroopa Komisjon piirata standardite kehtivuse ulatust ning valdkonna toimimise huvides kehtestada vajaduse korral ise tehnilised nõuded.
Ehitustoodete määrus on otsekohalduv ehk see hakkab kehtima samal kujul nii Eestis kui ka teistes Euroopa Liidu riikides. Standardeid puudutavad muudatused hakkavad kehtima kuu aja pärast, enamik teisi muudatusi jõustub aasta pärast. Määrusega saab tutvuda Euroopa Liidu Teatajas.