Põhja-Sakala vallavolikogu liige Priit Toobal, kes oli kuni eelmise aasta 22. septembrini ka volikogu esimees, vaidlustas halduskohtus volikogu mullu 22. septembri istungil vastu võetud volikogu otsused.
Ta leidis, et rikuti volikogu istungi kokkukutsumise korda, mistõttu ta ei saanud istungil osaleda. Volikogu istungil avaldati muu hulgas Priit Toobalile umbusaldust ja valiti volikogule uus esimees. Toobal jäi seetõttu ilma volikogu esimehe ametikohast.
Halduskohus tagastas Toobali kaebuse kaebeõiguse puudumise tõttu. Ringkonnakohus jättis Toobali määruskaebuse rahuldamata.
Riigikohtu halduskolleegium nõustus eelnevate kohtuastmetega. Kolleegium jäi varasema praktika juurde, et kuigi omavalitsuse volikogude sisevaidluste lahendamine on halduskohtu pädevuses, puudub kehtivas õiguses regulatsioon, mis annaks volikogu liikmele nende vaidluste algatamiseks kaebeõiguse.
Kolleegium selgitas, et volikogu liige võib pöörduda halduskohtusse üksnes siis, kui volikogu otsus rikub tema subjektiivseid õigusi, kuid mitte volikogu sisesuhetest tulenevate õiguste kaitseks. Seega ei tulenenud kolleegiumi hinnangul ka esimehe ametikohast kaebajale kaebeõigust.
Viimaks selgitas kolleegium, et kohaliku omavalitsuse volikogu ja selle liikme vahelisest sisesuhtest võrsunud vaidlust saab halduskohus läbi vaadata vaid juhul, kui seadus selle selgelt ette näeb. Kolleegium lisas, et seadusandja pädevuses on otsustada, kas selline süsteemne ja terviklik regulatsioon kehtestada või mitte.