Põhjala ja Baltikumi riikides on ettevõtete välismesside riiklik toetamine tavapraktika, kuid Eestis toetas riik siiani vaid ühisstendil osalemist, ütles EAS-i ettevõtluse keskuse direktori Tanel Rebane pressiteate vahendusel. "Ühismessidel osalemine on Eesti ettevõtjatele uutele turgudele sisenemiseks olnud väga kasulik, kuid uus toetus annab neile suurema vabaduse osaleda neil messidel, kus riik ühisstendiga väljas pole."
Välismessidel oma ettevõttega nii üksi kui ka Eesti ühisstendi koosseisus käinud Q-hausi tegevjuht Reino Soots toetab uut toetust. "Ühisstendi kogemus on Q-hausil varasemast olemas ja selle tulemusega jäime rahule, kuid kogemuste võrdlemiseks otsustasime 2017. aastal osaleda Norra ehitusmessil Bygg Reis Deg oma boksiga. Kuigi messil eraldi osalemine on kordades kallim, annab see palju suuremat vabadust boksi korralduses. Lisaks võime nüüd soovi korral osaleda sellistel messidel, kus Eesti ühisstendiga väljas ei ole," ütles Soots.
Välismessidel osalemise toetus on suunatud väikese ja keskmise suurusega tööstusettevõtete rahvusvahelistumise ja ekspordi kasvu suurendamisele. "Eesti majanduse üks suuremaid probleeme on, et liiga vähesed Eesti ettevõtted ekspordivad liiga vähestele turgudele ning erialamessidel osalemine on üks võimalus selle probleemi lahendamiseks. Näiteks veebruaris osales Balsnack EAS-i ühisstendi koosseisus messil Gulfood 2018 ning on selle tulemusel müünud oma toodangut Malaisiasse, Iraaki, Egiptusesse, Taiwani ja Hiinasse ning palju tellimusi on veel ootejärjekorras," kommenteeris Rebane messidel osalemise mõju.
Toetust antakse messil eksponendina osalemiseks ning tootenäidiste transpordiks. Toetuse kogueelarve on 2 miljonit eurot, ühele projektile saab toetust taotleda 3000 kuni 50 000 eurot. Projekti saab ellu viia kuni kahe aasta jooksul ning selle käigus võib osaleda ka rohkem kui ühel messil. Ettevõtetel on võimalus taotleda toetust ka ühiselt, et osaleda messil partneritena.