13.06.2022 Esmaspäev

Omanike keskliit soovib energiatoetusi ka tulevaks kütteperioodiks

Eesti Omanike Keskliit saatis majandus- ja taristuministrile ning rahandusministrile omapoolsed ettepanekud tulevaks kütteperioodiks, kuna olukord energiavaldkonnas on nende vaates kriitiline ning märgid viitavad, et eelmisel aastal alanud energiakriis jätkub ka sel talvel. 

Omanike keskliidu hinnangul jätkub energiakriis ka eeloleval talvel.
Omanike keskliidu hinnangul jätkub energiakriis ka eeloleval talvel. Foto: pixabay

Üle jõu käivate elektri-, kaugkütte- ja maagaasihindade leevendamiseks 2022/2023 talveperioodil tuleks liidu sõnul kompenseerida tarbijate tasutud taastuvenergiatasu tarbijale riigieelarvest sinna laekunud süsinikdioksiidi kvoodi tulust.

Samuti leiab liit, et energiakandjate aktsiise peaks langetama Euroopa Liidus lubatud miinimumini ja alandama käibemaksu 12 protsendile. Selle katteallikana saaks kasutada energiahinna kallinemisest riigieelarvesse ülelaekunud käibemaksu.

Elektri ja maagaasi hinnalaest kõrgemate hindade hüvitamiseks peaks valitsus pöördujate sõnul rakendama möödunud talvel toiminud kompenseerimissüsteemi 2022. aasta oktoobrist 2023. aasta aprillini, seejuures elektri puhul kehtestama hinnalaeks 100 eurot megavatt-tunnist tarbimismahuni 850 kilovatt-tundi kuus ja maagaasil 50 eurot megavatt-tunnist tarbimismahuni 2750 kilovatt-tundi kuus.

Vähekindlustatud perede elektri, maagaasi ja kaugküttetoetused tuleks liidu hinnangul jätta samaks, püüdes leida vähembürokraatlik asjaajamine ning kompenseerimismehhanismi rakendada kütteperioodil oktoobrist aprillini.

Liit juhib tähelepanu, et analüüsida tuleks ka Narva elektrijaamades väärtusliku puitmaterjali põletamise mõju halupuu hinnale, mis on mitu korda kallinenud ja mida puudega kütjatele ei kompenseerita ning vajadusel piirata väärtusliku puidu kasutust energia suurtootmises.

Pikaajalise meetmena tuleks liidu sõnul mitmekordistada hoonete energiatõhususe meetmete investeeringuid, tagades nende võrdse jaotuse aastate lõikes.

Samuti tuleks luua võimalused ligipääsuks Põhjamaade soodsama elektritootmise struktuuriga elektriturule, reserveerides 10–15 protsenti riikidevahelisest ülekandevõimsusest elektri pikaajaliste ostu-müügi lepingute teostamiseks, ühtlasi likvideerides riikidevaheliste ülekandevõimsuste "pudelikaelad".

Liit peab oluliseks suurendada elektrivõrgu piirkondades investeeringute tegemist võrgu läbilaskevõime suurendamiseks, et tagada koduomanike poolt toodetud kuni 15-kilovatisele tootmisseadmele elektri põhivõrguga liitumine. Hetkel on liidu sõnul suureks probleemiks, et koduomanikud tahavad investeerida päikeseenergia väiketootmisse, kuid Elektrilevi ei taga liitumist või on see võimalik ebamõistliku hinnaga.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255