16.06.2011 Neljapäev

Alampalga läbirääkimised jätkuvad septembris

Ametiühingute keskliidu pressiteate põhjal peaks kohtumine toimuma 14. septembril.

Taliga ütles, et liit on valmis tööandjate volikogule tõestama, millist kasu saab Eesti sellest, kui siseturu ostujõud kasvab ning see tuleneb otseselt palkadest.

Ta märkis, et ametiühingud tahavad siiski sel aastal alampalga tõusu osas tööandjatega kokkuleppe saavutada. "Selge, et ega see kerge ei ole, aga eks me selle nimel kahtlemata pingutame, et ikka tulemuseni jõuda."

Tööandjate keskliidu kolmapäeval saadetud pressiteate kommentaariks ütles Taliga, et "läbirääkimiste laua taga nad rääkisid suhteliselt mõistlikku juttu".

Taliga selgitas, et tööandjad ei eitanud kohtumisel seda, et olukord Eestis ei ole palgaküsimuses normaalne. Samal ajal on küsimus selles, et tuleks aidata vähendada tööjõuturul seoses ümbrikupalkadega eksisteerivaid maksupettusi. Seda probleemi saaks tema sõnul lahendada eelkõige suurendades ametlikult makstava palga suurust, kuid seda tööandjad teha ei taha. "Ühest küljest nad kurdavad, et asjad on halvasti, aga samme selleks, et asju paremuse poole viia, ei taheta."

Taliga rääkis, et kohtumisel oli palju juttu sellest, kuidas ettevõtted on hädas ebaausa konkurentsiga ning et tööandjad märkisid, et riik ei tee selle vähendamiseks midagi, kuid samas ei pakkunud tööandjad välja ka omapoolseid lahendusi.

"Sellise sotsiaalselt vastutustundetu käitumisega ei paranda tööandjate keskliit küll kuidagi Eesti majanduse olukorda," lausus Taliga. "Jääb kohati mulje, et eesmärk on lihtsalt asju kogu aeg edasi lükata, et otsustame hiljem. See on nagu see vana bürokraatiateemaline jutt, et kui sa tahad probleemi mitte lahendada, siis moodusta komisjon."

"Kui Eesti jätkab madalate palkade poliitikaga, siis kogu see jutt mingisugusest innovatsioonist ja teadusmahukast tootmisest jääbki ainult jutuks. Ükski normaalne välisinvestor ei taha oma raha siia tuua. Madalad palgad võivad ju tunduda kellelegi ahvatlevad, aga samal ajal annab iga terve mõistusega inimene endale selgelt aru, et madal palk tähendab eelkõige ka viletsat mainet," lausus Taliga.

Tööandjate keskliidu juht Tarmo Kriis märkis liidu teates, et on ennustatav, et madalama kvalifikatsiooniga töötajaid võib alampalga tõusu korral tabada töökoha kaotus.

Taliga ütles antud väite kommentaariks, et Eestis on alampalk sedavõrd madalal tasemel, et see ei mõjuta mitte kuidagi tööhõivet ega põhjusta silmatorkavat muutust Eesti tööturul. "Ei ole alampalga tõus buumiajal toonud kaasa hõive langust ega kriisiajal tekitanud mingisuguseid hõiveprobleeme," märkis ta, lisades, et majanduskriisi põhjused ei peitunud Eesti palkades, vaid mujal.

"Kui Tarmo Kriisile meeldib korrata mingisuguseid käibetõdesid populaarsetest teooriaraamatutest, mis on pärit võib-olla maakera teiselt poolelt ja peavad täna paika näiteks Luksemburgis, kus alampalk on suurusjärgus 1800 eurot, siis Eesti ei ole see case," lausus ta.

Tööandjate keskliit vastas kolmapäevastel läbirääkimistel eitavalt ametiühingute keskliidu ettepanekule tõsta töötasu alammäära 17 protsenti alates 1. juulist 2011.

BNS


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255