Kuna Eesti majandus kasvab ja elukallidus on tõusnud, on aeg tõsta ka alampalka, märkisid sotsiaalpartnerid oma ühises teates.
Ametiühingud ja tööandjad märkisid, et kuna Euroopa majanduses püsib ebastabiilsus, siis puudub tööandjatel veel kindlustunne ulatuslikumaks palgatõusuks, kuid siiski peetakse vajalikuks alustada 2012. aastal alampalga ostujõu taastamisega, arvestades seejuures ka järgmiseks aastaks kavandatud pensionitõusuga.
"Kui pensionid tõusevad ja palgad mitte, suurendab see tööturul passiivsust, mis oleks vale signaal," märkis tööandjate keskliidu juht Tarmo Kriis. "Tööandjad on seisukohal, et töötasu üleriigiline alamäär võiks alates 2012. aastast tõusta 290 euroni kuus, samas tempos, nagu riik suurendab keskmist vanaduspensioni."
Ametiühingute keskliit peab vajalikuks jätkata alampalga kokkulepete sõlmimist. "Meie algne ettepanek oli leppida kokku 300 eurost suuremas numbris, kuid esmatähtis on pääseda nii-öelda kännu tagant liikuma, taaselustada kokkulepete protsess," märkis ametiühingute keskliidu esimees Harri Taliga.
"Parimalgi tahtmisel pole kriisi tagajärgi võimalik ületada ühe aastaga, aga kui majanduses tagasilööki ei tule, saab järgmisel aastal juba suuremaid eesmärke seada," lisas ta.
EAKL ja tööandjate keskliit täpsustavad lähipäevil veel kokkuleppe detaile.
Ametiühingud ja tööandjad pidasid alampalga läbirääkimisi ka selle selle aasta juunis, toona vastas tööandjate keskliit eitavalt ametiühingute keskliidu ettepanekule tõsta töötasu alammäära 17 protsenti ehk 325 euro tasemele alates 1. juulist 2011.
Tööandjate keskliit teatas toona, et nende palgauuringu kohaselt ainult kümnendik ettevõtteid palgatõusuks valmis ja seda poole väiksemas ulatuses. Kriis märkis suvel, et ettevõtted tõstaksid praeguses olukorras palka ainult majandustulemuste põhjal ning samuti tuleb mõista, et palgatõusu ei saa nõuda lühiajaliste kasuminäitajate järgi. Ametiühingute põhiline argument alampalga tõstmiseks oli, et tuleb taastada alampalga ostujõud, mida elukalliduse tõus on viimastel aastatel märkimisväärselt vähendanud.
2010. aastal toimunud alampalga läbirääkimistel pidasid tööandjad vajalikuks oodata töötasu alammäära korrigeerimisega senikaua, kuni majandus on kasvanud neli kvartalit järjest.
Praegune üleriigiline alampalk 278,02 eurot kehtib alates 2008. aastast.
BNS