Plaanidest puudub hea majanduse kasvuplatvorm ja vastuseta jääb küsimus, millega Eesti majandusruum ülejäänud riikide ja piirkondadega konkureerides teistele silmad ette teeb ning siia investeeringud meelitab.
Ainult sõnadest ei piisa!
Ehkki sõnades pöörab koalitsioon ettevõtete konkurentsivõimele tähelepanu mitmel korral, siis üksnes sõnadest ettevõtete konkurentsivõimelisemaks tegemiseks ei piisa. Siin juhib Realo tähelepanu tõsiasjale, et uue koalitsiooni plaanitud maksumuudatused võivad mõjutada mõnda sektorit otseselt pidurdavalt. Näiteks rahvusvaheliselt teiste riikide maksueranditega konkureeriv hotelli-restoranivaldkond kaotab siinse erandi ja sektori käibemaks kerkib üle kahe korra ning see mõjutab rängalt turismisektori võimet siia välisturiste meelitada.
Tööandjate teise suure murekohana toob ta välja tööjõukriisi ja leiab, et lahenduseks oleks välistöötajate lihtsam kaasamine. Töötajate puudus, suured tööjõukulud ja arenenud maailma ühed karmimad välistöötajate värbamise reeglid juba on Eesti konkurentsivõimet pärssinud ja seetõttu leiame Eesti maailma majandusfoorumi konkurentsivõime pingereas neljandast kümnest. Nii jääme ilma investeeringutest ja siia jäävad loomata töökohad.
Ettevõtjate ja riigi koostöö olulisus
Kuigi ühiskonna jõukus luuakse just ettevõtlusest, jääb ettevõtjate tahtest siin üksi väheks, sest majandusruumi konkurentsivõime kujundab riik. Iseäranis oluline on sellega arvestada kogu ühiskonda puudutavate suurte muutuste juhtimisel, nagu näiteks majanduse muutumine rohe- või innovatsioonipöörde läbi.
Need mõlemad tähendavad ettevõtlusse miljardeid eurosid investeeringuid, uusi töökohti ja konkurentsieelist. Lisandväärtuse kasvatamiseks töötasid eksperdid tööandjate eestvedamisel välja innovatsioonitrepi, mis tuleb nüüd ettevõteteni viia. Samasugust tööriista ja selgust ning kindlust pakkuvat kliimaseadust vajab rohepööre.