Veel rakendamata tööjõudu on tööturul järjest vähem
Tööturul mitteaktiivsete arv (need on inimesed, kes ei tööta ega otsi aktiivselt tööd) langes oluliselt. Mitteaktiivsete hulgas vähenes kõige rohkem õppurite ja pensionäride arv. Mitteaktiivsuse vähenemist soodustab töökäte puudus. Tööjõupuudus oli aprillis äritegevust takistav peamine tegur 22% tööstusettevõtete, 27% teenindusettevõtete ja 40% ehitusettevõtete hulgas.
Positiivne uudis nii Eesti tööturu kui ka majanduse jaoks on tööealise elanikkonna kahanemise peatumine. Viimase 17 aasta jooksul alanes tööealiste – 15–74-aastaste – arv ligi 100 000 inimese võrra. Kas sel aastal on tegu ühekordse muutusega või pikemaajalise trendiga, on siiski vara öelda. Tööealiste arvu kasvu soodustas sisseränne. Sisserändajatest ligi pooled olid Eesti kodakondsusega isikud, teistest enam tuli Eestisse Venemaa, Ukraina, Soome ja Läti kodanikke.
Tööpuudus suurenes oodatult
Töötute arv suurenes aastataguse ajaga võrreldes hinnanguliselt 9000 inimese võrra. Statistikaameti andmed on üle pika aja kooskõlas Töötukassa statistikaga, mis näitasid registreeritud töötute arvu tõusu juba alates eelmise aasta aprillist. Registreeritud töötuse kasvu peamiseks põhjuseks on töövõimereform. Töötukassas arvel olevatest töötutest moodustasid aprillis kolmandiku vähenenud töövõimega inimesed.
Tööjõupuudus hoogustab palgakasvu
Töötajad tunnevad end tööturul järjest kindlamalt. Täitmata ametikohtade arv on tõusuteel. Töötaja algatusel töölt lahkunute hulk suureneb. Seetõttu püsib surve ka palkade kasvuks. Maksu- ja tolliameti andmetel püsis palgakasv esimeses kvartalis väga kiire. Selle põhjuseks on ilmselt nii ettevõtete paranenud majandustulemused kui ka tööjõupõud.
Esimese kvartali arengud vastasid Swedbanki prognoosile. Sellel aastal peaks hõivatute arv veidi tõusma. Kuigi nõudlus tööjõu järele kasvab, on selle pakkumine piiratud. Seetõttu ootame vabade ametikohtade arvu kasvu ja tööturult eemal olevate inimeste arvu kahanemise jätkumist. Tööpuuduse määr peaks veidi tõusma tänu töövõimereformile. See aga värbajate elu lihtsamaks ei tee ja sobivate töötajate leidmine on endiselt keeruline.
Liis Elmik, Swedbanki vanemökonomist