Töötukassa nõukogu otsustab augustis, kas alandada töötuskindlustuse maksemäära 2,4 protsendini või mitte. Hetkel ollakse nõukogus ja juhatuses pigem kärbete pooldamise meelt, sest reservid on suured, vahendas "Aktuaalne kaamera".
Töötukassa juhatuse esimees Meelis Paavel selgitas, et kui kõik läheb planeeritult, siis otseselt töövõimereformiga seonduvad kulud on töövõime hindamise kulud ja teenustele minev kulu, mis praegu on plaanitud katta sotsiaafondi vahenditest.
Paaveli kinnitusel otsib sotsiaalministeerium võimalusi, et töövõime hindamine võimalikult odavaks teha ja vältida dubleerivaid tegevusi. Esialgu hinnati ühe juhtumi hindamise maksumuseks 250 eurot.
Ametiühingute keskliidu juht ja töötukassa nõukogu esimees Peep Peterson toonitas, et töövõimereformist ja töötuskindlustuse maksemäära langetamisest hoolimata peab töötukassa jätkama reservide kogumist. Praeguste arvutuste kohaselt on võimalik panna aastas kõrvale 40 miljonit eurot.
"Praegusel hetkel on nii, et ka mulle üllatuseks mahuvad need asjad korraga eelarvesse ära ja jääb isegi väike reserv üle selleks, et midagi ennetavat ette võtta. Me viitame siin sellele, et inimeste teadmisi on vaja suurendada enne töötuks jäämist, on vaja nende tervise eest hoolitseda," selgitas Peterson.
Tööandjad on samuti seda meelt, et töövõimereformiga tuleb edasi liikuda ning lähtealused, et töövõimetuse asemel hinnata töövõimet ja tuua inimesi tööturule tagasi, on õiged. Küll aga kavatsevad tööandjad teravalt jälgida valitsuse plaane, mida võiks töötuskindlusmaksetega teha.
"Töötukassa ei ole organisatsioon, mis peaks üle võtma ilmtingimata kõiki riigi klassikalisi üleasandeid. Võib-olla see on väiksem probleem, kui ta neid ülesandeid võtab ja täidab, sest tema võimekus on korralik, küll aga on probleem see, kui töötuskindlustuse makse alla püütakse ära matta riigi sotsiaalkulutused. Sellega ei saa tööandjad nõus olla," rääkis tööandjate keskliidu juht, töötukassa nõukogu liige Toomas Tamsar.
Praegused arvutused on tehtud selle arvestusega, et lähiaastatel suurt majanduskriisi ei tule ja seega pole otstarbekas kasutada töötukassa reserve.