"Eesti vanemapuhkuste ja -hüvitiste süsteem on helde, kuid hoolduskoormus on endiselt peaasjalikult emade peal. Samas peame arvesse võtma muutuvaid töötamise vorme ja selleks peab süsteem olema paindlikum, pakkuma lapsevanematele erinevaid valikuvõimalusi ning toetama nende osalust tööturul," ütles sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna pressiteate vahendusel. "Eestis on vanematel praegu võimalik kasutada seitset erinevat vanemapuhkust ja kuut erinevat hüvitist. Tahame muuta süsteemi vanematele lihtsamaks ning anda neile võimaluse ise otsustada, kuidas kasutada oma lapsepuhkust ja hüvitisi."
Ettepanek on liita rasedus- ja sünnituspuhkus, isapuhkus ja lapsehoolduspuhkus ning sünnitushüvitis, isapuhkuse tasu ja vanemahüvitis ühtseks vanemapuhkuseks ja -hüvitiseks, millest osa oleks reserveeritud emale, osa isale ja osa vanematele jagamiseks, teatas sotsiaalministeerium.
Kuigi lapsehoolduspuhkust saab võtta nii ema kui ka isa, võtab vanemahüvitise praegu siiski 91% ulatuses naised ja vaid 9% mehed. Ministeeriumi ettepanekul võiks senine 10 päeva pikkune isapuhkus pikeneda kuule ajale.
Emade osa puhkusest on 70 päeva pikk ning ülejäänud osa vanemahüvitise perioodist saaksid vanemad vastavalt enda soovile ja pere vajadustele omavahel jagada. Oluline on see, et vanemad saaksid soovi korral puhata üheaegselt.
Samuti teeb ministeerium ettepaneku liita tasustatud lapsepuhkuse päevad, võimaldades nende senisest paindlikumat kasutamist ja paremat tasustamist.