SEB: kiire majanduskasv muudab uute töötajate värbamise keerulisemaks
"Tööturustatistika kipub viimastel aegadel pakkuma pidevalt positiivseid üllatusi. Sesoonsete tegurite mõjul on töötus tavaliselt madalaim kolmandas kvartalis, kuid nüüd selgub, et ka neljandas kvartalis jäi töötus praktiliselt sama madalale tasemele. Lisaks ei kipu vastupidiselt oodatule tööjõu-uuringus kuidagi peegelduma töövõimereformi mõju, mis on kasvatanud töötukassa registreeritud töötust," ütles Nestor BNS-ile.
Nestori sõnul on kokkuvõttes aasta keskmine 5,8 protsenti töötuse määr madalaim tase alates 2008. aastast, kuid 2007. aasta 4,6 protsendini on veel minna. "Teisalt ületab tööhõive täna buumiaegset taset pika puuga. Keskmiseks tööhõivemääraks mõõdeti mullu 67,5 protsenti, mis on ligi 4,5 protsenti kõrgem kui 2007. aastal," märkis ta.
Tööhõive suurenemine on Nestori sõnul toimunud peamiselt just vanemaealiste töötajate arvelt, kelle hõivemäär on mõnes vanuserühmas koguni kahekordistunud.
"Et prognooside kohaselt on majanduskasv kiire ka tänavu, muutub uute töötajate värbamine ettevõtete jaoks aina keerulisemaks. Loodetavasti ei kahanda töökäte nappus ja kiire palgakasv siiski Eesti konkurentsivõimet, vaid aitab välja sõeluda pikas plaanis jätkusuutlikumaid äriplaane ja ettevõtteid," ütles Nestor.
Kolmapäeval teatas statistikaamet, et töötuse määr langes mullu 1 protsendipunkti 6,8 protsendile, tööhõive määr kasvas 1,9 protsendipunkti 67,5 protsendile ja tööjõus osalemise määr 1,2 protsendipunkti 71,6 protsendile.
Töötus näitas möödunud aasta teises kvartalis ajutiselt kasvamismärke, kuid seda eelkõige seni mitteaktiivsete tööturule lisandumise tõttu. Tööhõive ja tööjõus osalemine olid püsivalt kõrged kogu 2017. aasta ja tegid viimase 20 aasta rekordeid. Neljandas kvartalis oli väga madal noorte ehk 15–24-aastaste töötuse määr – 6,2 protsenti.