Ettevõtete juhtide ja personalijuhtide hinnangul on see omamoodi uueks trendiks, et isad soovivad jääda mõneks ajaks vanemapuhkusele. See omakorda tähendab, et naised ei jää töölt väga pikalt eemale ja neil on lihtsam tööellu naasta, teatas Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum.
"Mulle tundub, et see on viimase kolme aasta trend. Varem oli see pigem ebatavaline, kuid nüüd on täiesti normaalne," rääkis ühe uuringus osalenud logistikaga tegeleva suurettevõtte juhatuse esimees. Uuring kaardistas ka mitmeid kitsaskohti, mida nii töötajad ise kui ka tööandjad näevad sellistena, mis pärsivad töö- ja pereelu tasakaalu saavutamist ja hoidmist.
Peamised töö- ja pereelu kaalukausi paigast nihutajad on:
- liiga suur töökoormus,
- paindumatu tööaeg,
- töökoha kaugus kodust,
- töötajate soov teha madala palga tõttu ületöötunde,
- hooajaliselt muutuv töökoormus,
- öötöö,
- komandeeringutes käimised.
Ilmnes ka vanema ja noorema põlvkonna juhtide arvamuste erinevus töö- ja eraelu ühitamise osas. Noorema põlvkonna juhid pidasid töö- ja pereelu tasakaalu iseenesest mõistetavaks, mis tähendas näiteks suuremat avatust töötaja erinevate vajadustega arvestamisel. Omapärase vastuoluna nentis 83 protsenti uuringus osalenud töötajatest, et nad tunnevad tööstressi, kuid sellele vaatamata jäid nad enda töö- ja pereelu tasakaaluga siiski rahule. Uuringus osalenud ettevõtete lähiaastate plaanides on keskenduda enam töötajate tervisele, noorte väljaõppele ja paindlikumale töökorraldusele. Samuti ilmnes juhtide mure negatiivse tööhõive jätkumise ja sellega seotud väljakutsete pärast.
"Positiivne on teadmine, et töötajatest hoolimine ja sellel teemal kaasa rääkimine on ettevõtetele üha olulisem," nentis uuringu tellinud Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumi jätkusuutliku töökeskkonna valdkonnajuht Heidi Solba. Samas on pea kõik uuringus osalenud juhid rõhutanud probleemsena, et nii töötajate tervise edendamine, töötajate perele suunatud personalipraktikad kui muud töö- ja pereelu tasakaalu saavutamist toetavad tegevused (näiteks lastehoiu eest tasumine, et töötaja saaks lasteaiakoha puudumisel soovitud ajal tööle naasta) on seotud erisoodustusmaksu tõttu väga suure maksukoormusega tööandjate jaoks. Uuringu tulemusi kasutab Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum jätkusuutliku töökeskkonna arenguprogrammi ülesehitamiseks. Programm algab sügisel, kestab poolteist aastat ja on suunatud töö- ja pereelu ühildamise temaatikale, alates strateegia kujundamisest kuni töövaldkonna rakenduse ja parimate praktikate näideteni välja. Uuringus küsitleti 173 juhti ja 558 töötajat. Uuringu läbiviimist rahastati Norra toetustest 2009-2014 soolise võrdõiguslikkuse ning töö- ja pereelu tasakaalu programmi raames.