"Me olime oma eelmisel kuul avaldatud sügiseses majandusprognoosis töötuse kahanemise osas märksa pessimistlikumad ja ootasime peagilõppevalt aastalt 18-protsendist töötuse määra. Tänaste andmete taustal paistab selle aasta keskmine töötuse määr pigem sinna 17% kanti kippuma," märkis Pajula.
Samas tõi ta negatiivse poole pealt välja, et kolmandas kvartalis kukkus töökohtade arv aastatagusega võrreldes veel 3,3%.
Rahandusministeerium märkis oma teates, et võrreldes ministeeriumi suvise prognoosi ja töötukassas registreeritud töötute arvu muutumisega olid arengud tööturul oodatust positiivsemad. Lähema aasta jooksul prognoosib ministeerium töötuse stabiilset vähenemist.
Ministeerium tõi välja, et tegevusalade lõikes paranes hõive nii suhtarvudes kui absoluutselt kõige rohkem ehituses, töötlevas tööstuses ja kaubanduses, vastavalt 14.000, 12.000 ja 8000 inimese võrra. Kuna hõive kasvu vedasid peamiselt mehisemad tegevusalad, siis lähenesid märkimisväärselt ka naiste ja meeste töötuse määrad. Naiste puhul oli see 14,9% ja meestel 16,1%.
Tööturul mitteaktiivsete inimeste arv kasvas aastatagusega võrreldes peamiselt pensioniikka jõudmise või õppima asumise tõttu. Mõnevõrra kasvas kolmandas kvartalis ka tööturult lapsehoolduspuhkusele lahkunute arv, märkis ministeerium.
Ka Swedbanki makroanalüütik Maris Lauri ütles, et töötuse määra alanemise üheks oluliseks põhjuseks oli majanduslikult aktiivsete inimeste hulga vähenemine.
Lauri selgitas, et paljud noored on läinud õppima ja pensioniealised pensionile ehk loobutud on tööotsingutest. "Kui kriis 2008. aasta lõpus puhkes, siis kasvas aktiivsus väga kõrgeks, sest iga inimene, kes oli võimeline tööd tegema, hakkas tööd otsima. Kui üks inimene peres kaotas töö, siis hakkas ka teine inimene peres tööd otsima, nüüd keerab see tagasi," rääkis Lauri. Ta lisas, et taoline pööre võttis kauem aega, kui varem arvatud.
Ka Lauri ütles, et töötuse määr alanes Swedbanki prognoosiga võrreldes rohkem.
Danske Marketsi Balti vanemanalüütik Violeta Klyviene ütles, et töötuse määra vähenemise ulatus oli pisut üllatav. "Üldiselt ootasime töötuse taseme jäämist peaaegu samale tasemele, ootasime õige pisikest paranemist."
Klyviene tõstis negatiivse poole pealt esile, et pikaajalise töötuse ja tööotsingutest loobumise probleem kolmandas kvartalis märkimisväärselt ei leevenenud.