Eesti ehitussektori ühendus liitus katusorganisatsiooniga buldingSMART
"Eesti on harjunud pidama end e-valdkonna eeskujuks. Aga digitaalne areng hakkab nüüd jõudma kommunikatsiooni- ja rahandussektorist järjest rohkem ka reaalsesse maailma. Ja siin on tõsine oht Eestil rongist maha jääda," sõnas digitaalehituse klastri juhatuse liige Merylin Rüütli pressiteate vahendusel.
"Uuringute järgi on ehitussektoris on tööviljakus 100 aastat olnud samal tasemel ja 2/3 ajast kulutatakse ootamisele ja asjatamisele, mitte põhitööle. Nüüd on tänu uutele digitaalsetele tööriistadele ja täiesti ümbermõtestatud juhtimisele aga tulemas suured muutused. Näiteks Soome on võtnud riiklikuks eesmärgiks aastaks 2030 muuta ehitamise protsess 50 protsenti lühemaks," sõnas ta.
Maailmas on Rüütli sõnul selle valdkonna eestvedajad aga Suurbritannia ja Singapur, kus veelgi suurem ambitsioon ja ka juba käega-katsutavad tulemused ette näidata. "Eesti ehitussektoris on eht-eestlaslikult pikalt igaüks ajanud vaikselt oma asja. Nüüd oleme koondunud klastriks ja astusime ka rahvusvahelise katusorganisatsiooni liikmeks, et arenenud maailmaga sammu pidada," lausus ta.
Building Smart International (bSI) töötab ülemaailmselt erinevate ehitussektori tarkvarade ja avatud standardite ühildatavuse ja täiustamisega. Selleks, et ehituse eri osapoolte - arhitektide, inseneride, ehitajate, järelevalvajate, aga ka ametnike ja hooldajate – kasutatavad tarkvarad oleks võimelised üksteisega suhtlema, mis vähendaks kooskõlastamisele kuluvat aega ja inimlikke vigu.
Katusorganisatsiooniga liitumine annab eesti ehitussektori ettevõtetele, aga nende kaudu ka Eesti IT-sektorile võimaluse mõjutada ja kaasa rääkida rahvusvaheliste avatud standardite ja protsesside arendamisel.
Eesti liitus Building Smart Nordic'u haruga, tehes nii vahetut koostööd esindustega Taanist, Rootsist, Soomest ja Leedust.
Eesti Digitaalehituse klaster asutati 2015.aastal ja see koondab 29 ehitusettevõtet, arhitekti ja inseneribürood, kõrgkooli ja omavalitsust.
Klaster on avatud ka uutele liikmetele, sh valdkonnaga tegelevatele IT-ettevõtetele. Digitaalehituse klastri projekti kaasrahastab Euroopa Regionaalarengu Fond 50 protsendi ulatuses, teise poole tegevuskuludest katavad klastri liikmed ise.