06.08.2024 Teisipäev

Hasartmängude maksustamine Eestis: Kes, millal ja miks maksab?

Hasartmängud on Eestis tugevalt reguleeritud valdkond, millel on omanäoline maksumõju nii hasartmängude korraldajatele kui ka mängijatele. Maksudega seonduv mõju on nii otsene kui ka kaudne. Milles seisneb hasartmängude maksustamise keerukus Eestis ning kuidas siis täpsemalt välja arvutada, et palju keegi kuhugi maksma peab? Lisaks on pidevaks küsimuseks, kas mängija peab oma võitude pealt tulumaksu tasuma?
Hasartmängude maksustamine Eestis: Kes, millal ja miks maksab?
Hasartmängude maksustamine Eestis: Kes, millal ja miks maksab? Foto: Karolina Kaboompics from Pexels

Eestis peab hasartmängudega seonduvate ettevõtete ja tegevuste üle järelvalvet Eesti Maksu- ja Tolliamet ning nende kodulehelt leiab ka seaduslike hasartmängupakkujate nimekirja. Seal nimekirjas olevad ettevõtted omavad Maksu- ja Tolliameti poolt väljastatud Eesti kasiinolitsentsi ning on kontrollitud turvalisuse ja ausa mängu osas. Küll aga ei käi hasartmängude alla ainult kasiinod, vaid ka mitmed teised tegevused. Millised maksud nendega kaasnevad?

Hasartmängude reguleerimise peamiseks õigusaktiks on Hasartmänguseadus, kus on kehtestatud hasartmängude litsentseerimise, tegutsemise ja maksustamise eeskirjad. See seadus tagab, et kõik hasartmängud toimuksid Eestis õiglaselt ja läbipaistvalt, pakkudes mängijatele kaitset ning aidates maksude näol kaasa riigi tulude suurendamisele.

Hasartmängude mängimisega kaasnevad maksud

Eestis on enamjaolt hasartmängudest saadavad võidud mängija jaoks tulumaksuvabad ning neid tulusid enamasti deklareerima ei pea. Kui aga inimese enamik igakuisest tulust tuleb hasartmängudest, siis tasub oma raamatupidaja käes üle küsida, kuidas peaks neid deklareerima. Kui inimese peamine tuluallikas on hasartmängudest saadud võidud, siis võidakse seda maksustada, kuna muud tuluallikad ei ole piisavad.

Eestis on hasartmängud mängija jaoks tulumaksuvabad. Sealjuures ka kõik online kasiinodes mängitavad mängud. Küll aga see kehtib vaid nende kasiinode ja hasartmängupakkujate kohta, mis on registreeritud Eesti Maksu- ja Tolliametis ning omavad tegutsemiseks EMTA poolt väljastatud tegevusluba. Selle litsentsi alusel tasub kõik hasartmängudega seonduvad maksud hasartmängukorraldaja hasartmängumaksu näol. 

Küll aga on Eestis toimetamas ka mitmeid välismaa kasiinosid. Näiteks eesticasiino.com leheküljel on väga toodud väga mitmeid Eestis kättesaadavaid kasiinosid ning nende külastamiseks ei pea välismaale minema. Küll aga kõik neist ei oma Eesti kasiinolitsentsi, vaid mõnda teist usaldusväärset litsentsi. Seetõttu, kes soovib vältida võitude pealt maksude tasumist, tuleb vaadata, kas välja valitud kasiinod omab Eesti litsentsi või mõnda teist. Sellekohane info on eesticasiino.com lehel olemas iga kasiino kohta.

Hasartmängudest Eestis

Eestis on kõige populaarsematest hasartmängudeks kasiinode poolt pakutavad mängud ning enamasti neid mänge hasartmängude all tavainimene silmas peab. Seaduse järgi kuuluvad hasartmängude all mitmed mängud ja tegevused, mis on seotud panuste tegemisega.

Hasartmänguseaduse §3 alusel liigitatakse hasartmängud Eestis järgmiselt:
  • Õnnemängud - mängud, mida mängitakse elektroonilise või mehaanilise vahendi abil ning mille tulemus selgub juhuslikkuse alusel. Siia hulka kuuluvad näiteks automaadimängud kasiinodes, netikasiino mängud ja lauamängud kasiinodes.
  • Loteriid - mängud, mille tulemus sõltub juhusest, sealjuures mängu tulemust ei loosita välja rohkem kui kolm korda päevas või selgub võit mängulaua avamisel (kraapekaardid).
  • Totod - mängud, mille tulemus sõltub mängija poolt ennustatud sündmuse toimumisest, mittetoimumisest või toimumisega seonduvatest tingimustest. Sündmus, mida ennustatakse, on väljaspool hasartmängukorraldaja kontrolli. Kui palju keegi võidab, sõltub aga mängija tehtud panusest ning koefitsiendist, mis on määratud hasartmängukorraldaja poolt. Näiteks hobuste võiduajamine.
  • Osavusmängud - mängud, mille tulemus on suuresti mõjutatud mängija füüsilisest osavusest, teadmistest ja oskustest.
Võib öelda, et hasartmängude tarbimine on Eestis populaarne tegevus, kuna vähemalt pooled Eesti elanikud on hasartmängudega kokku puutunud. Sealjuures, ligi kümnendik Eesti elanikest on hasartmängusõltuvuse riskigrupis. Eesti Loto andmetel kulutab Eestis elav inimene loteriipiletitele keskmiselt 223 eurot aastas. Siinkohal ei ole arvestatud teisi hasartmänge.

Hasartmängude pakkumisega seonduvad maksud

Hasartmängumaks on maks, mida Eestis peab tasuma hasartmängukorraldaja. Maksumäär sõltub hasartmänguliigist. Võrreldes 2023. aastaga on hasartmängumaksu tasumise määr muutunud tulenevalt uuest seaduseelnõust. 

Alates 2024. aastast tuleb hasartmängumaksu EMTA andmetel tasuda järgmiselt: 

  • Õnnemäng mänguautomaadil - 300 eurot arvestatakse ühe mänguautomaadi kohta ning lisaks tuleb tasuda 10% mänguautomaatidel tehtud panustest (võidud on maha arvestatud).
  • Õnnemängud, mida mängitakse mängulaual - ühe laua kohta makstakse 1406 eurot.
  • Kaughasartmängude õnne- ja osavusmängud  - 6% panustatud summadest (võidud maha arvestatud).
  • Toto korraldamisel - 6% tehtud panuste summast (võidud maha arvestatud).
  • Loterii korraldamisel - 22% lotopiletite müügist saadud summast.
  • Osavusmängud mänguautomaadil - iga automaadi eest tuleb maksta 32 eurot.
  • Kaubanduslik loterii - kogu võidufondi summast 22%.
Välja toodud maksud on arvestatud kalendrikuu kohta. Hasartmängude korraldajal tuleb Maksu- ja Tolliametile tasuda vastavad summad igakuiselt kalendrikuu 15. kuupäevaks eelneva maksuperioodi ehk eelmise kuu kohta. Õnnemänguturniiril puhul on maksustamise perioodiks turniiri kestvus ning kaubandusliku loterii puhul loterii korraldamise periood. 

Need maksud tuleb tasuda siis, kui hasartmängu korraldamine juba käib, kuid selleks, et üldse Eestis alustada hasartmängude pakkumisega ning vajalikku litsentsi saada, tuleb tasuda hoopis teised summad. Eesti Maksu- ja Tolliamet andmetel tuleb enne taotluse esitamist ettevõttel tasuda riigilõiv taotluse läbivaatamise eest 3200 eurot, loterii korraldamise puhul 640 eurot.

Kuhu läheb hasartmängumaksust saadud raha?

Hasartmängude mängijatel on soodne võimalus mängida Eesti hasartmängude korraldusluba omavate hasartmängukorraldajate juures. Peamiseks põhjuseks on see, et mängija ei pea võitude pealt makse maksma, kui on olemas Eesti litsents. Seetõttu kõik, mis võidetakse, saab endale tasku pista. Küll aga tuleb suuri summasid tasuda hasartmängude korraldajatel hasartmängumaksu näol. 

Siinkohal pole aga tegemist kellegi kiusamisega, vaid suurepärase võimalusega riigikassasse raha juurde saada läbi meelelahutust pakkuvate ettevõtete. Hasartmängumaksust saadud raha kasutatakse mitmetes erinevates valdkondades nagu meditsiin, haridus, hoolekanne, pered ja eakad. Lisaks korraldatakse ka hasartmängusõltuvusega inimestele ning nende peredele toetavaid, harivaid ja abistavaid projekte.

Kuigi, Eesti tegevusloaga kasiinodel ja teistel hasartmängupakkujate juures mängides ei pea mängija võitude pealt makse maksma, siis tasub mängimisel siiski olla vastutustundlik ning võtta seda pigem kui meelelahutust. Teadaolevalt ei ole hasartmängud ei ole just kõige sobivam viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Sellepärast, kui neid tarbida, siis ikka mõistlikkuse piires ja vastutustundlikult.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255