Uuringu kohaselt oli ilma nõuetekohase litsentsita arvutisse installeeritud tarkvara osakaal Eestis 2013. aastal 1 protsent vähem kui 2011. aastal ehk kokku 47 protsenti. Litsentseerimata tarkvara väärtus oli kokku 14,7 miljonit eurot, selgub pressiteatest.
Huvigrupi hinnangul vajab praegune olukord parandamist nii avalikus kui erasektoris. Riigikontroll koostöös BSA-ga on hakanud aktiivsemalt kontrollima tarkvara kasutamist nii riigiasutustes kui kohalikes omavalitsustes. Nende auditite eesmärgiks on tuvastada tarkvara legaalsus ning juhtida tähelepanu tarkvara pideva haldamise ja regulaarsete auditite teostamise vajalikkusele.
"Tarkvara auditeerimine on meile tähtis prioriteet. Kui riigiasutused ja kohalikud omavalitsused järgivad reegleid, on nad eeskujuks erasektorile." ütles riigikontrolör Alar Karis.
"Litsentseerimata tarkvara kasutamine on organisatsioonisisese juhtimise probleem, ja see uuring näitas, et esineb selge vajadus olukorda parandada," ütles BSA president ja tegevdirektor Victoria Espinel.
Uuringu kohaselt suurenes kohase litsentsita arvutisse installeeritud tarkvara osakaal 2013. aastal ülemaailmselt 43 protsendile võrreldes 2011. aasta 42 protsendiga ning seda kasvavate turgude tõttu, kus litsentseerimata tarkvara kasutus on levinum ja kus osteti kõige rohkem uusi arvuteid. Litsentseerimata tarkvara turuväärtus oli 2013. aastal ülemaailmselt 62,7 miljardit dollarit.
Euroopa Liidus kukkus näitaja 2013. aastal 2 protsendipunkti ehk 31 protsendi peale ning litsentseerimata tarkvara turuväärtus ulatus siin 13,5 miljardi dollarini. Kesk- ja Ida-Euroopas oli litsentseerimata tarkvara osakaaluks 61 protsenti.
BSA on maailma tarkvaratööstuse huvigrupp, mille ülesandeks on tööstuse huvide esindamine suhtluses valitsustega ja rahvusvahelistel turgudel. BSA tegutseb enam kui 60 riigis.