Liidu palve on tingitud olukorrast, kus riigi lubatud isikukaitsevahendite tarned viibivad, kuid valitsus on muutnud alates 14. septembrist kohustuslikuks hoolekandeasutustes maskikandmise, selgub möödunud reedel mitmele riigiasutusele saadetud pöördumisest.
"Käesoleva aasta maikuus pöördus riik mitmete asutuste kaudu meie poole üleskutsega liituda keskse riigihankega isikukaitsevahendite soetamiseks. Hanke eesmärk oli isikukaitsevahendite varu loomine avaliku sektori asutustele ning tervishoiu- ja sotsiaalvaldkonna ettevõtetele oma töötajate ning elanike kaitseks, tagamaks Eesti ühiskonna toimimine," ütles liidu juhatuse liige Marilin Vaksman pöördumises.
Ta lisas, et riigi suunistega paluti lähtuvalt asutuse teenuste ja tegevuste mahust kavandada augusti lõpuks lisaks asutuse toimimiseks tavapäraselt vajaminevatele vahenditele täiendav ühe kuu isikukaitsevahendite varu, et olla valmis võimalikuks uueks viiruselaineks – hanke läbiviimiseks paluti esitada kaitsevahendite soovitud kogused.
"Riigihanke ettevalmistamise ja läbiviimise käigus anti erinevate asutuste kaudu täiendavalt teada, et haigekassa ja sotsiaalkindlustusameti lepingupartneritele hangitakse ja tarnitakse isikukaitsevahendid vastavalt terviseameti ja sotsiaalkindlustusameti kaudu," märkis Vaksman.
Juhatuse liige lisas, et samuti kantakse avalikest vahenditest vahendite maksumus. "Neile üleskutsetele ja kinnitustele tuginedes ja lootma jäädes kujundasime ka enda tegevused ja plaanid isikukaitsevahendite varu korraldamisel," nentis Vaksman.
"Kahjuks tundub, et käesolevaks hetkeks ei ole hanke võitjat veel välja kuulutatud ega hankelepingut sõlmitud. Seepärast ei ole ka jõutud riigihanke raamlepingu alusel minikonkursside korraldamiseni ega ole toimunud ka ühtegi isikukaitsevahendite tarnet," märkis ta.
Vaksman lisas, et samuti ei ole lubatud isikukaitsevahendid asutuste ja ettevõteteni jõudnud väljaspool eelnimetatud hanget – küll aga on erinevad asutused viimastel nädalatel hakanud uuesti pärima aruandeid ettevõtetel olemasolevate isikukaitsevahendite varude kohta.
Peame selliseid tegevusi ja kujunenud olukorda arusaamatuks, meie patsientide ja klientide tervise ja heaolu seisukohalt talumatuks,
tõi juhatuse liige välja.
Riigi Tugiteenuste Keskus (RTK) kuulutas tänavu 8. juunil välja riigihanke isikukaitsevahendite ostmiseks erinevatele ühishankijatele. Hanke eeldatav maksumus on 81 miljonit eurot.
Rahandusministeeriumi pressiesindaja Mihkel Lendok ütles teisipäeval BNS-ile hanke edenemist kommenteerides, et üldiselt on kõik raamlepingud RTK-l tänaseks sõlmitud ja praegu kuulutatakse järjest välja reaalsete koguste väljaostmiseks minikonkursid ühishankijatele, mille tulemusena saavad ühishankijad sõlmida hankelepingud.
Lendok tõi näiteks välja, et minikonkurss kohalikele omavalitsustele, koolidele, sihtasutustele ja aktsiaseltsidele avalikustati teisipäeva hommikul ning pakkumuste esitamise tähtaeg on 24. september. "Kokku sõlmis RTK raamhankes kaheteistkümnes osas 56 raamlepingut," märkis pressiesindaja.
"Kuna tegemist on väga suuremahulise, mitmete osapooltega rahvusvahelise riigihankemenetlusega, siis lähtudes riigihangete seaduses tingitud nõuetest oli paratamatu, et hankemenetlust seaduse tähe kohaselt läbi viies on see protsess toimunud pikaldasemalt, kui kevadel eriolukorra tingimustes läbi viidud hanked," selgitas Lendok.
Eesti Õendusabi Asutuste Liitu kuuluvad Benita Kodu AS ja SA Hiiu Ravikeskused.