„Vaimse tervisega probleemid Eestis on olnud avalikku tähelepanu all juba aastaid, samas kui Ida-Virumaal võib olukorda pidada katastroofiliseks. Kui mujal Eestis on järjekord psühhiaatri vastuvõtule vähemalt 3-4 kuud, siis kohapealsete spetsialistide puuduse tõttu on Ida-Virumaal psühhiaatriline abi praktiliselt kättesaamatu,” kirjutasid perearstid ühispöördumises sotsiaalkaitseminister Signe Riisalole ja terviseminister Riina Sikkutile.
Ka ei ole perearstidel enamasti küllaldast erialast ettevalmistust vajalikus mahus vaimse tervise alase abi osutamiseks. „Asja teeb veelgi keerulisemaks, et Ida-Virumaale on lisandunud märgatav hulk Ukraina sõja eest põgenenud inimesi, kellest oluline osa vajaks psühhiaatrilist abi,” tõdesid perearstid.
Perearstid toovad välja, et peamiseks probleemiks on kohalike spetsialistide puudus. Teenuse kättesaadavust ei paranda ka praegu tervisekassa reegel, mille kohaselt ei saa esmast visiiti läbi viia kaugvisiidina. „Seetõttu jääb patsiendile pea ainukeseks võimaluseks psühhiaatrilise abi saamiseks reisida konsultatsioonile Tallinna või Tartusse. See pole aga paljudele majanduslikult võimalik või nõuab suurt ajakulu,” nentisid perearstid.
Nad pakuvad välja, et üheks lahenduseks oleks tasustada psühhiaatria erialal kaugvisiite juba esmasest konsultasioonist alates. Perearstidele teadaolevalt on olemas psühhiaatreid, kes on valmis abistama Ida-Viru patsiente videokonsultatsiooni vahendusel, kulutamata 6 tundi oma tihedast päevast teel Ida-Virumaale ja tagasi.