Ministri sõnul ootavad Ida-Virumaa ettevõtteid lähiaastatel ees suured väljakutsed, aga ka võimalused, sest ümber tuleb kujundada kogu senine põlevkivitööstusele orienteeritud majandus. "Tööd on palju ees, kuid kõigi nende muutustega toime tulemiseks on ette nähtud õiglase ülemineku fond. Erinevate toetusega soovime kasvatada Ida-Viru ettevõtete konkurentsivõimet ja loodavat lisandväärtust, aga ka säilitada olemasolevaid ja luua juurde uusi töökohti," kommenteeris Riisalo.
Tema kinnitusel suunatakse õiglase ülemineku fondist suurim osa – kokku 273 miljonit eurot – just Ida-Virumaa ettevõtluse mitmekesistamiseks ja tööturu arendamiseks, eesmärgiga toetada uute ettevõtete ja tootmiste rajamist, töökohtade loomist ja töötajate oskuste täiendamist.
Väikese ja keskmise suurusega ettevõtjate investeeringute meetmega toetatakse Ida-Virumaal uue ettevõtte või üksuse rajamist, uue toote tootmist või teenuse osutamist, tootmisvõimsuse suurendamist või olemasoleva ettevõtja kogu tootmisprotsessi täielikku ümberkorraldamist. Toetust saavad nii mikro-, väikese kui keskmise suurusega ettevõtted Ida-Virumaal.
"Kui esimene õiglase ülemineku toetusmeede oli suunatud suurinvesteeringute elluviimisele, siis väga suure osa Ida-Virumaa tööandjatest moodustavad just väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted, kelle investeerimisplaanid on väiksema mahuga. Just selliste ettevõtte arendusplaanide elluviimisele tahame täiendavat tõuget anda," selgitas minister.
Toetuse kogumaht on 15 miljonit eurot, minimaalne summa ühe projekti kohta on 30 000 eurot ja maksimaalne toetussumma 500 000 eurot. Mikro- ja väikeettevõtjate puhul on toetusmäär 45 protsenti ning keskmise suurusega ettevõtete puhul 35 protsenti.
Ettevõtja teadmusmahukuse kasvatamise toetuse eesmärk on anda hoogu arendustegevusele ja innovatsioonile energeetika- ja tööstusettevõtetes, toetades uute toodete, teenuste ja tehnoloogiate turule tulekuga ettevõtete keskkonnasõbralikuma äri teket.
Toetust saavad taotleda mäe- ja töötleva tööstuse, energia- ja jäätmekäitluse projektidega tegelevad ettevõtted. Näiteks saab ettevõtte toetuse abil oma arendusprojektidele läbi viia eel- ja teostatavusuuringuid, arendada ja parandada rakendusuuringutega oma tehnoloogiaid, võtta kasutusele uuenduslikke seadmeid eesmärgiga uusi tooteid, teenuseid, tehnoloogiaid esmakordselt tööstuslikult katsetada või rajada muid katserajatisi, sealhulgas näidistehaseid.
Toetuse kogumaht on 25 miljonit eurot, minimaalne toetussumma ühe projekti kohta on 100 000 eurot ja maksimaalne kuni 5 miljonit eurot. Toetusmäärad on 50-70 protsenti sõltuvalt ettevõtte suurusest.
Minister kinnitas, et ministeeriumi ja seotud allasutuste eesmärgiks on tutvustada toetusmeetmeid ja nende taotlemise korda võimalikult paljudele ettevõtjatele ja maakonna elanikele. "Kohalikud inimesed peavad aru saama, et Ida-Virumaa tulevik ja majandusareng sõltub neist endist ning riik koos Euroopa Liiduga on valmis neid toetama iga sammul," toonitas Riisalo.
Toetuste taotlusi menetleb ja toetusi väljastab Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) ja Kredexi ühendasutus. Taotlemine avaneb lähinädalatel.