«On tekkinud olukord, et perearsti nimistute piirsuurused on täis ning nad ei saa patsiente enda nimistusse juurde võtta,» kirjeldas probleemi terviseameti peremeditsiini osakonna juhataja Pille Saar. Arvestades, et ühe perearsti nimistus võib olla kuni 2000 patsienti, kustutataks muudatuse jõustudes täielikult vähemalt 23 nimistut.
Eestisse naastes saab inimene kirjutada avalduse ja lasta end uuesti perearsti nimistusse registreerida, kinnitas Saar Postimehele.
Perearstid tervitavad sellist ettepanekut. Perearstide seltsi kinnitusel on võõrsil elevate inimeste nimistutest väljaarvamine vajalik. «Oleme seda oodanud aastaid,» nentis seltsi juht Diana Ingerainen, kelle sõnul on nimistus lubatud 1200 kuni 2000 patsienti.
«Üle 2000 ei tohi nimistusse võtta, kui ei ole abiarsti. Seega, kui nimistus on inimesed, kes juba aastaid ei ole Eestis, ei saa teisi inimesi, kes vajaks perearsti, nimistusse võtta,» selgitas Ingerainen.
Nimistus kohta kinni hoidvad inimesed, kes ei ole kirjas rahvastikuregistris, on aga ravikindlustuseta, mistõttu ei saa perearst nende eest pearaha.
Kuna perearsti nimistutest kustutatavate inimeste hulk on suur ja igaühele pole võimalik dokumenti koju kätte toimetada, leiab terviseamet, et nimistust väljaarvamiseks piisaks otsuse ilmumisest Ametlikes Teadaannetes. Selline teatamisviis on lubatud juhul, kui dokument on vaja kätte toimetada enam kui sajale inimesele, kui pole teada saaja aadress või tegelik elukoht või pole võimalik dokumenti muul moel kätte toimetada.
Enne 2013. aastat puudus seaduses võimalus inimesi perearsti nimistust välja arvata. Nii kogunes nimistutesse tuhandeid, kellel oli lõppenud Eestis elamisluba ja keda ei olnud enam Eesti rahvastikuregistris. Nad on Eestist lahkunud ega käi siin arsti juures.
Terviseamet võttis tänavu üle maavanema ülesanded perearstiabi korraldamisel ja asus nimistuid lahkunutest puhastama.