Kuigi rasket haigust põdev naine on siiani saanud esialgse õiguskaitse abil elupäästvaid ravimeid tervisekassa toel, siis Tallinna halduskohus otsustas reedel, et tervisekassale on ravimite eest maksmise jätkamine liiga kallis, kirjutab Postimees.
Kohus leidis, et tervisekassa tõendid olid mõjusamad, mistõttu jäetakse Maarja Tederi kaebus rahuldamata ning ühtlasi tühistatakse Tallinna ringkonnakohtu määrusega naisele kohaldatud esialgne õiguskaitse.
Tsüstilist fibroosi (TF) põdev 30-aastane Maarja Teder võttis mullu kevadel ette kohtutee, et kohustada tervisekassat maksma ülikallite ravimite - Kaftrio ja Kalydeco - eest, mis aitaksid tal hinge sees hoida. Varem sai naine endale ravimeid lubada vaid annetajate abil ning ta leidis, et see ei ole jätkusuutlik.
Teder sai kohtult esialgse õiguskaitse, mis tähendab, et kohtuotsuse jõustumiseni pidi naise ravimid kinni maksma tervisekassa. Tallinna halduskohus otsustas reedel, et tervisekassa tõendid olid kohtus mõjusamad, mistõttu jäetakse Tederi kaebus rahuldamata ning ühtlasi tühistatakse Tallinna ringkonnakohtu määrusega naisele kohaldatud esialgne õiguskaitse.
TF ravimite 30-päevase doosi hind on peaaegu 17 000 eurot, mis tähendab, et ühe patsiendi ravi maksab aastas umbes 200 000 eurot. Tervisekassa on hinnanud, et kui tablette nõuaks 40 inimest, oleks lisakulu ravimieelarvele üle 8,4 miljoni euro aastas, ravimid on nende sõnul liiga kallid.