"Käesoleval aastal on terviseamet perearstide nimistutest välja määranud 1390 ravikindlustamata isikut, kes ei ole Eesti rahvastikuregistri objektiks," ütles BNS-ile terviseameti peremeditsiini osakonna peaspetsialist Kaidi Usin. "Ravikindlustamata isikuid, kes on Eesti rahvastikuregistri objektid ja kellel puudub kehtiv Eesti elukoht, nimistutest välja määratud veel ei ole," lisas ta.
Rahvastikuregistri objektiks on Eesti kodanik, Eestis elukoha registreerinud Euroopa Liidu, Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriigi ja Šveitsi Konföderatsiooni kodanik ning Eestis elamisloa või elamisõiguse saanud välismaalane.
Käesoleva aasta juunikuu seisuga on Eesti rahvastikuregistris 52 000 ravikindlustamata inimest, kellel puudub kehtiv elukoht. Esmalt võtab terviseamet ühendust perearstidega, et välja selgitada, kes nimistutes olevatest ravikindlustamata ja välismaal elavatest inimestest kasutab perearsti teenust ja kes mitte. Alles seejärel toimub edasine menetlemine, mis lõpeb nimistust välja määramisega.
"Kogu protsess on suuremahuline ja võtab aega. Hetkel valmistab terviseameti peremeditsiini osakond ette patsientide nimekirju perearstidele saatmiseks," selgitas Usin.
Enne 2013. aastat puudus seaduses võimalus inimesi perearsti nimistust välja arvata. Nii kogunes nimistutesse tuhandeid, kellel oli lõppenud Eestis elamisluba ja keda ei olnud enam Eesti rahvastikuregistris. Nad on Eestist lahkunud ega käi siin arsti juures.
Terviseamet võttis mullu üle maavanema ülesanded perearstiabi korraldamisel ja asus nimistuid lahkunutest puhastama.