"Tegime mitmed tähtsad ja põhimõttelised muudatused riigi osaluste juhtimises ja haldamises. Näiteks parandame sõltumatu liikmete nimetamiskomitee loomisega nõukogude kompetentsust ning muudame kohustuslikuks omaniku ootuste kehtestamise," ütles rahandusminister Sven Sester pressiteate vahendusel.
Muudatuste hulgast kõige olulisem puudutab riigi äriühingute nõukogude tugevdamist. Selleks luuakse sõltumatu nõukogu liikmete nimetamiskomitee, mis on sarnane börsiettevõtete puhul kasutusel olevale mudelile, mille eesmärk on muuta äriühingute juhtimine professionaalsemaks.
Võrreldes neljapäeval valitsuskabinetis arutatud tööversiooniga ei ole kinnitatud dokumendis otsuseid parlamendisaadikute ega sponsorluse osas. Tööversioonist selgus, et rahandusministeeriumi hinnangul riigikogulased nõukogude liikmed olla ei tohiks, vahendas BNS.
"Seeläbi tagatakse võimude lahususe printsiibi järgmine, kus täitevvõimu esindajad vastutavad igapäevaselt riiklike eesmärkide saavutamise eest ning seadusandliku võimu esindajad teostavad nende üle parlamentaarset kontrolli," seisis valge raamatu tööversioonis.
Sponsorluse osas märkis rahandusministeerium valge raamatus tööversioonis, et see tuleks riigi äriühingutel täiesti ära keelata, kuna toetuste maksmine on väga subjektiivne ning selle kasu firma äritegevusele poole võimalik hinnata.
"Riik osaleb reeglina ühingutes, mille üleanne on toodete ja teenuste pakkumine avalikes huvides, millega kaasneb eelarvevahendite kasutamine. Seega oleks taolisel juhtudel sponsorlusega tegelemine riigieelarveliste vahendite mittesihtotstarbeline kasutamine," märkis ministeerium.
Rahandusministeeriumi koostatud riigi osaluspoliitika valge raamat on koostatud rahandusministeeriumi kokku kutsutud töögrupi loodud rohelise raamatu baasil. Kui roheline raamat sisaldas üldisemaid poliitilisi eesmärke, siis valges raamatus on juba toodud konkreetsemad ettepanekud tegevuste läbi viimiseks.