Linnapea Jevgeni Ossinovski sõnul on eesmärk kujundada professionaalne ühingute juhtimise süsteem, kus avalik võim määratleb selgelt iga ühingu strateegilised sihid ja tegevuseesmärgid. „Linn sekkub omanikuna ettevõtlusesse ainult siis, kui on vaja ületada turutõrget või tagada linnaelanikele strateegiliselt olulise teenuse – olgu selleks tervishoid või ühistransport – kättesaadavus. Pelgalt tulu teenimise eesmärgil ei peaks munitsipaalettevõtlust olema, sellega saab erasektor alati tõhusamalt hakkama,“ rõhutas Ossinovski.
Tähtis on nii avaliku teenuse kvaliteet kui ka majanduslik mõistlikkus
„Käimasoleva reformi käigus oleme otsustanud konsolideerida linnale kuuluvad tervishoiuasutused, et vähendada killustatust ning parandada juhtimise kvaliteeti. Lisaks on mittevajalikuna suletud sihtasutus Tallinna Vene Lütseum. Juba varem on likvideeritud kasutu kehandina AS Tallinna Linnahall ja Tallinna vee-ettevõtjate järelevalve sihtasutus,“ lisas linnapea.
Osaluspoliitika kohaselt peab linnal olema igale osalusele selge eesmärk – avaliku teenuse pakkumine, turutõrke leevendamine või strateegilise huvi kaitsmine. Iga ühing saab konkreetsed ja linna arengudokumentidest lähtuvad omaniku ootused, mille täitmist hinnatakse vähemalt kord kolme aasta jooksul.
Finantsiliselt ootab Tallinn oma äriühingutelt omakapitali tootlust, mis on võrreldav erasektoriga. „Linn käitub omaniku ja investorina – tähtis on nii avaliku teenuse kvaliteet kui ka majanduslik mõistlikkus. Omakapitali tootlus peab olema omakapitali hinnaga vähemalt võrdne,“ selgitas linnakantsler Kairi Vaher.
Lisaks kirjeldab osaluspoliitika juhtorganite rolli, valiku ja tasustamise põhimõtteid ning seab nõuded finantsaruandlusele, sisekontrollile ja auditeerimisele. Osaluspoliitika kinnitamise aluseks on Tallinna linnavolikogu määrus „Tallinna linna eraõiguslikes juriidilistes isikutes osalemise kord“, mis võeti vastu 6. veebruaril 2025.
Osaluspoliitika koondab põhimõtted, millest linn lähtub eelkõige oma ainuosalusega äriühingutes ning sihtasutustes, mille ainus asutaja on Tallinna linn. Dokument loob üldise raamistiku linna osaluse hindamiseks, määratledes, miks linn ühingus osaleb, millised on ootused ühingule ning kuidas selle juhtimist korraldatakse.
Tallinna linna osalemist eraõiguslikes juriidilistes isikutes korraldab Tallinna Strateegiakeskus linnakantsleri juhtimisel. Linna ühingute asutamise, ühinemise, jagunemise, ümberkujundamise ja lõpetamise otsustab linnavolikogu, samuti kinnitab just volikogu nende põhikirjad. Linnavalitsus teostab kõiki muid õigusi, mis ei kuulu volikogu pädevusse.