Riik arvutab pensionid igal kevadel ümber, et hoida pensionid tasakaalus palkade ja hindade muutustega. Määrus kehtestatakse riikliku pensionikindlustuse seaduse alusel Vabariigi Valitsuse määrusena, sest indeksi kehtestamine puudutab mitme ministeeriumi valitsemisala.
Pensionide indekseerimine ja maksustamise muudatused
„Pensionide igakevadine indekseerimine aitab kaasa, et meie eakad saaksid elada väärikalt ning nende sissetulekud püsiksid kooskõlas elukalliduse ja palgakasvuga. 2023. aasta seisuga olid 65-aastastest ja vanematest 39,4 protsenti suhtelises vaesuses ning suur osa vanemaealistest on oma sissetulekuga endiselt suhtelise vaesuse piiril. See näitab, kui oluline on pensionide pidev ja süsteemne tõstmine, et vältida eakate langemist süvenevasse vaesusesse,“ ütles Riisalo.
Rahvapensioni suurus on pärast indekseerimist 393,26 eurot. Pensioni baasosa suurus on 377,25 eurot ning aastahinne 10,00 eurot. Tänavu on pensionide indekseerimise eeldatav maksumus 124 557 000 eurot ja indekseeritakse ligikaudu 325 000 pensionäri pension.
Vanaduspensionäridele kehtiv maksuvaba tulu on käesoleval aastal fikseeritud 776 eurole kuus, sõltumata nende sissetuleku suurusest. Alates jaanuarist peetakse senise 20 protsendi asemel tulumaksu kinni 22 protsenti. Tulumaksu peetakse kinni pensionitelt, kahjuhüvitistelt, lapsepuhkuse tasudelt ja vanemahüvitistelt.
Töövõimetoetuse päevamäär
Iga kalendriaasta 1. aprillil indekseeritakse riiklikke pensione indeksiga, mille väärtus sõltub 20 protsenti tarbijahinnaindeksi aastasest kasvust ja 80 protsenti sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa laekumise aastasest kasvust. Kehtestatavat pensioniindeksit kasutatakse ka töötukassa töövõimetoetuse päevamäära indekseerimiseks, samuti indekseeritakse kahjuhüvitist tööõnnetuse ja kutsehaiguse korral.
Töövõimetoetuse päevamäär on 1. aprillist 21,74 eurot. Osalise töövõime korral on toetuse suurus 57 protsenti kehtivast päevamäärast ehk keskmiselt 371,75 eurot kuus. Puuduva töövõime korral on toetus 100 protsenti kehtivast päevamäärast ehk keskmiselt 652,20 eurot kuus.
Eelnõu esitatakse kooskõlastamiseks rahandusministeeriumile ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile ning arvamuse avaldamiseks Eesti töötukassale ja sotsiaalkindlustusametile.