„Elektri universaalteenuse ülesanne oli anda inimestele ja väikeettevõtlusele stabiilsus Venemaa energiasõjast põhjustatud hinnakõikumiste eest. Seda kehtestades oli arusaam, et börsi toimides ja soodsama taastuvenergia tootmiste kasvuga on tarbijatel võimalik saada turult elektrit soodsama hinnaga. Nii on ka läinud, elektrimüüjad pakuvad häid alternatiive. Tahame universaalteenust muuta nii, et kui börsihind püsib soodsam, siis universaalteenuse leping lõpetakse. Muutus vähendab tarbijate kulu elektrile,“ ütles kliimaminister Kristen Michal kavandatavate muutuste kohta.
Eelnõu näeb ette, et elektrimüüja peab automaatselt lõpetama universaalteenuse osutamise universaalteenuse tarbijale, kui elektrituru kolme eelneva kuu aritmeetiline keskmine hind on olnud soodsam kui universaalteenuse tootmishind. Elektrimüüja peab sellest tarbijat teavitama vähemalt nädal varem, misjärel saab tarbija kas sõlmida sobiva paketiga uue lepingu või jääda üldteenusele.
Eelnõuga plaanitakse lõpetada ka elektri üldteenuse hinnastamine universaalteenuse tootmishinna alusel ning siduda see börsihinnaga.
Muudatus puudutaks ligi 120 000 universaalteenuse kasutajat, kelle hulgas on nii kodu- ja äritarbijaid kui ka kohalike omavalitsuste asutusi. Samuti üldteenuse kasutajaid, keda on ligi 96 000.
Lisaks universaal- ja üldteenuse muutmisele täpsustub maagaasiseaduses gaasi varumaksega seonduv. Eelnõu kohaselt kaetakse riigile kuuluva veeldatud maagaasi terminali kai haldamisega seotud kulud alates 2024. aastast gaasi varumaksest. Muudatuse jõustumisel moodustaks varumakse määr gaasi lõpphinnast umbes ühe protsendi. See on vajalik gaasi varustuskindluse tagamiseks kriisi korral.