EL-i nimel väljastatud avalduses rõhutatakse, et aasta tagasi Krimmis korraldatud seadusvastane referendum ja sellele järgnenud Krimmi anneksioon Venemaa koosseisu on rahvusvaheliste õiguse rikkumine.
"Selle sammuga esitas Venemaa väljakutse ka rahvusvahelisele julgeolekule, mõjutades rängalt rahvusvahelist õiguskorda, mis peaks kaitsma kõigi riikide suveräänsust ja ühtsust," öeldakse avalduses.
Euroopa Liit lubab, et jääb kindlaks oma senisele mittetunnustamispoliitikale, kaasa arvatud sanktsioonide osas.
Samas avaldab EL "sügavat muret" Krimmi poolsaare jätkuva militariseerimise üle ning inimõiguste olukorra halvenemise, sealhulgas sõnavabaduse ja vähemuste tagakiusamise pärast. "Euroopa Liit kordab oma üleskutset anda rahvusvahelistele inimõigusorganisatsioonidele täielik, vaba ja piiramata ligipääs kogu Ukraina territooriumile, sealhulgas Krimmile ja Sevastopolile," öeldakse EL-i avalduses.
Esmaspäeval toimub Brüsselis EL-i välisasjade nõukogu, kus seekord Ukraina teemat sügavamalt ei käsitleta. Küll aga võetakse Ukraina põhjalikult jutuks neljapäeval ja reedel, kui Brüsselis leiab aset Euroopa Ülemkogu.