Trumpi korraldus näeb ette mehhanismi imporditollide tõstmiseks juhul, kui mõjutatud riigid otsustavad USA-le vastu samme astuda.
Imporditollid võivad kiirendada inflatsiooni ja pidurdada majanduskasvu
Washington kehtestab Kanada ja Mehhiko impordile 25-protsendise tollimaksu, kuni need riigid hakkavad USA-ga koostööd tegema narkokaubanduse ja ebaseadusliku sisserände tõkestamisel, selgitas Valge Maja. Samas jääb Kanada energiaressurssidele, sealhulgas naftale, gaasile ja elektrile, kehtima madalam, 10-protsendine tollimaks.
Kanadale rakenduvad imporditollid teisipäeval.
Valge Maja teatas, et Hiina kaupadele, mille suhtes juba kehtivad erinevad tollimaksud, lisandub täiendav 10-protsendine maks. Eesmärk on panna kõik kolm riiki „vastutama oma lubaduste eest peatada ebaseaduslik ränne ning takistada mürgise fentanüüli ja teiste uimastite sissevoolu meie riiki,“ lisas Valge Maja.
Washington süüdistas Mehhiko valitsust „talumatus liidus“ uimastikaubitsejatega. Teade võib põhjustada põhjalikke muutusi tarneahelates, mõjutades nii energiat, autotööstust kui ka toiduainetesektorit.
Trump on korduvalt väljendanud toetust imporditollidele ning viidanud, et laupäevane otsus võib olla alles esimene samm edasistes kaubandustülides. Sel nädalal lubas ta kehtestada tariife ka Euroopa Liidu kaupadele. Lisaks on Trump lubanud kehtestada imporditolle pooljuhtidele, terasele ja alumiiniumile, aga ka naftale ja gaasile.
„Tollimaksud on võimas ja end tõestanud vahend riiklike huvide kaitsmisel,“ teatas Valge Maja.
Trump kirjutas nädalavahetusel sotsiaalmeedias: „Me peame kaitsma ameeriklasi ja minu kui presidendi kohus on tagada kõigi turvalisus.“
Eksperdid on hoiatanud, et imporditollid võivad püsima jäädes kiirendada inflatsiooni ja pidurdada majanduskasvu.