14.06.2013 Reede

Töötaja puhkus

Üks puhkeaja liike on puhkus, mille andmist reguleerib töölepingu seadus. Me võime eristada põhipuhkust, lapsepuhkust (perepuhkus) ja tasustamata puhkust.

Täiesti eraldi liik on õppepuhkus ja selle andmist reguleerib täiskasvanute koolituse seadus.

Riina Vään, õigusõpetuse lektor
Riina Vään, õigusõpetuse lektor

Põhipuhkuse andmisel tuleb lähtuda järgmistest põhimõtetest:

  • põhipuhkust antakse kalendriaasta eest, selle hulka ei arvestata lapsehoolduspuhkuse ega poolte kokkuleppel antud tasustamata puhkuse aega. Küll aga arvestatakse kalendriaasta hulka töövõimetuslehel oleku aeg, puhkusel oleku aeg ja muu kokkulepitud aeg, samuti aeg, kui töötajal on seaduse alusel õigus tööst keelduda töölepingu seaduse § 19 punktis 3 nimetatud juhul;
  • tööle asumise kalendriaastal arvutatakse kalendriaastast lühema aja eest põhipuhkust võrdeliselt töötatud ajaga. Töötaja võib nõuda puhkust, kui ta on tööandja juures töötanud vähemalt kuus kuud;
  • puhkust antakse kalendripäevades, mille hulka ei arvestata riigipühi;
  • puhkuse andmine ja kasutamine on kohustuslik;
  • üldreeglina antakse puhkust katkestamatult;
  • üldjuhul määrab puhkuse kasutamise aja tööandja.

Kuidas puhkust vormistada?

Puhkust antakse ajakava alusel, mille koostab tööandja kalendriaasta kohta ja mis tehakse töötajatele teatavaks I kvartali jooksul (§ 69). Kuidas see teatavaks tehakse (nt allkirja vastu), otsustab tööandja. Ajakava peab olema täpne, märkides ära iga töötaja puhkuse algus- ja lõpukuupäeva, samuti tuleb ajakavasse märkida ka eelmisest kalendriaastast kasutamata jäänud puhkuse osa, samuti võiks ajakavasse märkida lapsepuhkuse kasutamise aja. Ajakava koostamisel lähtub firma töökorraldusest ja võimaluse korral arvestatakse töötaja soove.

Tööandja on kohustatud arvestama ja andma puhkuse neile töötajaile sobival ajal (§ 69 lg 7):

  • naisele vahetult pärast lapsehoolduspuhkust või vahetult enne ja pärast rasedus- ja sünnituspuhkust
  • mehele vahetult pärast lapsehoolduspuhkust või naise rasedus- ja sünnituspuhkuse ajal
  • vanemale, kes kasvatab kuni 7-aastast last
  • lapse koolivaheajal vanemale, kes kasvatab 7–10-aastast last
  • koolikohustuslikule alaealisele – koolivaheajal

See tähendab, et need töötajad saavad valida, millal nad puhata soovivad.

Kokkuleppel töötajaga võib puhkust anda ka osade kaupa, kusjuures ühe katkestamatu osa kestus peab olema vähemalt 14 kalendripäeva. Tööandjal on õigus keelduda puhkuse jagamisest lühemaks osaks kui 7 kalendripäeva. See peaks olema kirjalikult fikseeritud. Kui seda tehtud ei ole, siis on kokkuleppe küsimus, mitu päeva töötaja korraga puhkab.

Puhkusele minekuks eraldi avaldust ei ole vaja esitada. Kui aga soovitakse muuta puhkuste ajakava, saab seda teha vaid kokkuleppel ja see tuleb vormistada kirjalikult.


Lähemalt saab puhkuse kasutamisest ja vormistamisest lugeda majandusajakirja Raamatupidamisuudised juuninumbrist. Ajakirja saab tellida siit: www.rup.ee/tellimine.