06.05.2011 Reede

Ebaseaduslikult riigis viibivate välismaalaste töölevõtmine toob karmima karistuse

Reuters Vabariigi Valitsus otsustas oma 05. mai istungil algatada välismaalaste seaduse ja teiste seaduste muutmise eelnõu, et Eesti siseriiklikusse õigusesse üle võtta Euroopa Liidu direktiiv, mis keelab ebaseaduslikult riigis viibivate välismaalaste töölevõtmise ning näeb ette karistused tööandjatele keelu rikkumisel.

Selleks, et takistada ebaseaduslikult riigis viibivate kolmandate riikide kodanike töölevõtmist, näeb direktiiv ette, et liikmesriigid kehtestavad tööandjatele karistused. Karistused peavad hõlmama rahalisi karistusi ja ebaseaduslikult riigis viibiva kolmanda riigi kodaniku väljasaatmiskulude kandmist. Samuti näeb direktiiv ette võimaluse määrata tööandjale täiendavaid karistusi, nagu näiteks mõnest või kõigist riiklikest toetustest ilmajätmine, riigihankemenetlustes osalemise õigustest ilmajätmine ning mõne või kõigi juba antud riiklike hüvitiste, toetuste või riigiabi, sealhulgas liikmesriikide hallatavate Euroopa Liidu rahaliste vahendite tagasinõudmine.

Karmimate karistuste kehtestamist nõuab direktiiv eriti tõsiste juhtumite puhul nagu korduvad rikkumised, märkimisväärse arvu kolmandate riikide kodanike ebaseaduslik töölevõtmine, orjastavad töötingimused, mille puhul tööandja teab, et tegemist on inimkaubanduse ohvriga või ka juhtumite suhtes, kui tegemist on alaealise ebaseadusliku töötamisega. Sellistel puhkudel näeb direktiiv ette nii füüsilistest kui ka juriidilistest isikutest keelu rikkujatele tõhusa, proportsionaalse ja hoiatava kriminaalkaristuse. Praegu kehtiva õiguskorra järgi ei ole võimalik tööandjat ebaseaduslikult riigis viibiva välismaalase töölevõtmise eest kriminaalkorras karistada.

Tööandja on kohustatud teavitama politsei- ja piirivalveametit välismaalase töötamisega seotud asjaolude muutumisest ning välismaalase töötamise tegelikust lõpetamisest ka lühiajalise töötamise puhul. Lisaks peab tööandja säilitama välismaalase töötamise ajal ja 10 aastat pärast välismaalase töötamise lõpetamist koopiaid andmetest ja dokumentidest, mis tõendavad välismaalase Eestis töötamise õiguslikku alust tema töölevõtmisel ja töötamise ajal.

Seadus on kavandatud jõustuma 20. juulil 2011. aastal.

Siseministeerium


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255