Pensioni suurus arvutatakse proportsionaalselt - kumbki riik maksab pensioni oma territooriumil omandatud pensionistaaюi alusel vastavalt oma õigusaktidele. Teisest riigist pensioni saamiseks on vaja, et isikul oleks selles riigis vähemalt 1 aasta pensionistaaюi.
Uue lepingu jõustumisel jätkatakse varemmääratud pensionide maksmist. Kellelgi ei ole kohustust taotleda selle ümberarvutamist, küll aga on õigus seda taotleda.
Kui isik juba saab pensioni, kuid ta ei ole kindel, kas uue lepingu järgi määratud pension oleks suurem seni saadavast, siis on tal õigus taotleda esialgset arvestust lepingu alusel.
Kui isikule ei ole veel määratud pensioni ning ta ei ole kindel, kas ta soovib taotleda pensioni lepingu alusel või siseriiklike õigusaktide alusel, siis on tal samuti õigus taotleda esialgset arvestust lepingu alusel. Vastavasisuline avaldus esitatakse elukohajärgse pensioniameti klienditeenindusele.
Kui esialgse arvestuse tulemusena selgub, et lepingujärgne pension osutub suuremaks, võib isik esitada taotluse pensioni määramiseks või varemmääratud pensioni ümbervaatamiseks Eesti Vabariigi ja Venemaa Föderatsiooni vahelise koostöölepingu alusel.
Lepingu alusel on Vene sõjaväepensionäridel, kes saavad täna Venemaa Föderatsioonist pensioni Venemaa relvajõududes teenimise eest, õigus saada Eestist pensioni Eestis omandatud staaюi eest kooskõlas koostöölepingu sätetega.
Pensioniavaldus, mis on esitatud 16. oktoobrist 2011 kuni 15. aprillini. 2012, loetakse esitatuks tagasiulatuvalt 16. oktoobril 2011.
Pensionärid, kes vajavad lisainformatsiooni Eesti-Vene pensionikindlustuslepinguga seotud küsimustes, saavad seda Sotsiaalkindlustusameti infotelefonilt 16106 või 612 1360.
Korduma kippuvad küsimused:
http://www.ensib.ee/public/KKK2011/KKK_EV_VF_lep2011.rtf
EV ja VF pensionikindlustusleping 14.07.2011:
http://www.ensib.ee/public/documents/EVjaVFpensionikindlustuslepingeesti.pdf
Rakenduskokkulepe 6.10.2011:
http://www.ensib.ee/public/documents/EVlepingrakenduseesti.pdf