Eelmisel aastal 7. jaanuaril EL-is jõustunud tööstusheite direktiivis on ühendatud seitse praegu veel kehtivat direktiivi, millega luuakse ühtne õiguslik alus suurtootmisest lähtuva saaste vähendamiseks.
Direktiivi (mis on tuntud kui IPPC direktiiv) liideti suurte põletusseadmete direktiivi, jäätmepõletuse direktiivi, orgaaniliste lahustite kasutamise direktiivi ja kõikide titaanoksiidi tootmist reguleerivate direktiividega, ütles keskkonnaministeeriumi pressiesindaja Brita Merisalu BNS-ile.
Eestis vastavad eelpool mainitud direktiividele saastuse kompleksse vältimise ja kontrollimise seadus, jäätmeseadus, välisõhu kaitse seadus. Tulevase tööstusheite seaduse kavand näeb ette nende seaduste suurtootmisena kvalifitseeritavas osas ühendamise. Eesmärgiks jääb endiselt keskkonna kui terviku kõrgetasemelise kaitse tagamine, seejuures järgides saasteennetuse printsiipe, märkis Merisalu.
Ta lisas, et Eesti toetab suunda, kus suurtootmine ei tohi kaasa tuua saastamise kasvu, vaid peab samuti nagu kogu Euroopas olema suunatud saastamise vähendamisele ja puhtama elukeskkonna tagamisele.
Direktiivi rakendamisel lisandub Eestis praegusele 255 kompleksloa kohuslasele 40–50 uut kohuslast peamiselt jäätmekäitluses sealhulgas reovee setete kompostimisel, orgaaniliste lahustite kasutajate, biogaasi tootjate, ravimitootjate, kemikaalidega puidu immutajate ja loomasööda tootjate hulgast, märkis reedesel direktiivi tutvustaval seminaril keskkonnaministeeriumi keskkonnakorralduse osakonna nõunik Jüri Truusa.
Kompleksloa taotluse vormidena jäävad endiselt kasutusele kompleksloa vormid. Vormides suuri muutusi ei tule.
Hakkavad kehtima uued miinimumnormid suurtele põletusseadmetele, sealhulgas väävliärastusastmena põlevkivil töötavale energeetikale, jäätmepõletusele ja koospõletusele, orgaaniliste lahustite kasutamisele.
Ka praegu kehtivad EL-i laiused heite piirväärtused. Neid on oluliselt karmistatud ja alates 1. jaanuarist.2016 rakenduvad nad olemasolevatele käitistele, lisas Truusa.
Täpsustuvad nõuded jäätmepõletustehaste ja koospõletustehaste käitamisel ning välisõhku eralduvate lenduvate orgaaniliste ühendite heite piirväärtused ja heite piirväärtuste täitmise hindamise kriteeriumid.
Veeseaduse, jäätmeseaduse ja välisõhu kaitse seaduse kohased load asendatakse keskkonnakompleksloaga, kus esitatakse kogu teave ja sätestatakse kõik nõuded.
Lisaks kohustab direktiiv liikmesriike tegelema süsteemse järelevalvega, aruandlusega ja seirega, sealhulgas pinnase ja põhjavee seirega.
Tööstusringkondade ja neid esindavate haruliitude esindajate, konsultantide, omavalitsuste ja keskkonnaametnike teavitamiseks ning huvipakkuvate küsimuste arutamiseks korraldab keskkonnaministeerium koostööpartnerite kaasabil kolm avatud seminari. Esimene neist toimus Tallinnas reedel, teine toimub Tartus 18. aprillil ja kolmas maikuul Ida-Virumaal.
EL-i liikmesriigid peavad tööstusheite direktiivi oma keskkonnaõigusesse üle võtma hiljemalt tuleva aasta 7. jaanuariks.