Minister: õppekulude hüvitamise erandid jäägu ülikoolide otsustada
See eeldab haridusministri hinnangul selgeid ja kõigile üliõpilastele võrdseid reegleid, ent võimalik peaks olema nii osalise hüvitamise määra kui ka tingimuste diferentseerimine võttes arvesse õpitulemusi, õppekava erisusi või muid olulisi aspekte.
Lisaks kinnitas Aaviksoo kirjas, et haridusministeerium on valmis esitama vajaduspõhiste õppetoetuste ja stipendiumide tervikliku süsteemi alused avalikuks aruteluks lähinädalatel.
Ülikoolide tegevustoetuse põhise rahastamise osas kirjutas Aaviksoo, et loodab nende aluste väljatöötamisel ülikoolide endi ettepanekutele. "Toetan ise tegevustoetuste tugevat sõltuvust just õppetöö kvaliteedinäitajatest. Samas oleksin ettevaatlik formaliseeritud kvantitatiivsete näitajate liigse ja jäiga kasutuse suhtes – nagu elu õpetab, võib see viia formaalsete näitajate kunstliku tagaajamiseni selle asemel, et keskenduda õppetöö sisulisele poolele," kirjutas Aaviksoo.
"Ühtlasi on ministeeriumis kaalumisel võimalus kinnitada avalike ülikoolide tulemuslepingu tingimused valitsuse tasemel tagamaks ühelt poolt erinevate ametkondade huvide arvestamine ja teiselt poolt suurem sõltumatus ühe ministri võimalikest eelistustest," lisas haridusminister.
Eesti suuremate ülikoolide rektoreid koondav rektorite nõukogu esitas 25. juulil seisukohad ja ettepanekud kõrgharidusreformi lähtekohade kohta ning nentis, et eelnõus ei ole arvesse võetud ettepanekuid õppekava sajaprotsendilise täitmise nõudest loobumise ja tulemuslikkuse arvestamise perioodi pikkuse kohta, samuti küsimusi rahvusvahelistumise osas.