12.11.2010 Reede

Olulisemad äriseadustiku muudatused

Darja mediumDarja Roos,
vandeaudiitor,
Donoway Assurance


2010. aasta septembri lõpus võttis Riigikogu vastu äriseadustiku muutmise seaduse. Asjaomased muudatused jõustuvad 1. jaanuarist 2011. Käesoleva artikli autori arvates puudutavad kõige olulisemad muudatused osaühinguid, lihtsustades mõningaid nende tegevusele esitatavaid nõudeid.

Mitterahaliste sissemaksete hindamise korra lihtsustamine

Mitterahalise sissemakse korral teeb otsuse sissemakse eseme väärtuse piisavuse kohta osaühingu juhatus. Hindamise korra fikseerimine osaühingu põhikirjas ei ole kohustuslik.
Vandeaudiitor peab kontrollima mitterahalise sissemakse väärtuse piisavuse hindamist juhul, kui:

  • osaühingu osakapital on vähemalt 25 000 eurot ja mitterahalise sissemakse väärtus ületab 1/10 osakapitalist või;
  • osaühingu kõik mitterahalised sissemaksed moodustavad kokku üle poole osakapitalist.

 

Osaühingut saab asutada ka sissemakseid tegemata

Osaühingu, mille kavandatud osakapitali suurus ei ületa 25 000 eurot, asutamisel füüsilise isiku poolt on võimalik edasi lükata sissemaksete tegemise tähtaega. Seda võib kokku leppida osaühingu asutamislepingus, kuid see ei ole kohustuslik.
Kuni sissemaksete tegemiseni kehtivad järgmised piirangud: juhul kui osaühingu varast ei piisa ühingu kohustuste täitmiseks, vastutab osanik osaühingu kohustuste eest oma tasumata sissemakse ulatuses isikliku varaga, samuti ei või teha osanikele väljamakseid (v.a töötasud ja muud sarnased tasud) ja osanikud ei saa suurendada ega vähendada osakapitali.

Reservkapitali moodustamine ei ole osaühingutele enam kohustuslik

Muudatuste kohaselt võib reservkapitali moodustamise nõue olla märgitud osaühingu põhikirjas, kuid see ei ole kohustuslik. Enne 2011. aasta 1. jaanuari asutatud osaühingute suhtes ja nende suhtes, kes otsustavad moodustada reservkapitali, kohaldatakse praegu kehtiva äriseadustiku sätteid.

Osaühing võib nõukogu valimise ette näha põhikirjaga

Kaotatakse tingimus, et osaühingul peab olema nõukogu, kui selle kapitali suurus ületab 25 000 euro ning juhatuse liikmeid on rohkem kui kolm. Uuest aastast sõltub osaühingu nõukogu valimine ainult osaühingu põhikirja tingimustest.

Juhatuse liige valitakse tähtajatult

Osaühingu põhikirjas tuleb kehtestada juhatuse liikmete tähtaega piiravaid sätteid, vastasel korral valitakse juhatuse liikmed tähtajatult. Enne 2011. aasta 1. jaanuari valitud juhatuse liikmete volitused kehtivad vastavalt nende valimise ajal kehtiva äriseadustiku tingimustele.

Kontaktisiku olemasolu kaotab juhatuse elukoha piirangu

Kehtiva äriseadustiku sätete kohaselt peab vähemalt poolte juhatuse liikmete elukoht olema Eestis, mõnes teises Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriigis või Šveitsis. Uuest aastast ei ole see enam kohustuslik juhul, kui osaühing edastab äriregistrile osaühingu Eestis elava kontaktisiku andmed. Kontaktisik on volitatud vastu võtma osaühingu menetlusdokumente ja tahteavaldusi. See muudatus puudutab nii osaühinguid kui ka muid äriühinguid.
Kõigi äriseadustiku muudatuste ja seaduse tekstiga saab tutvuda aadressil http://www.riigiteataja.ee/akt/13364139.

Darja Roos,
vandeaudiitor,
Donoway Assurance
 


Avaldatud RUP.ee PROFIUUDISTE rubriigis

 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255