Põhiseaduskomisjoni aseesimehe Deniss Boroditši sõnul asus komisjon üheselt töötaja poolele ja leidis, et kui töötaja eest on töötuskindlustusmaksu tasutud, siis ta peab saama ka töötuskindlustushüvitist.
"Kehtiv seaduses sisalduv lünk tekitab olukorra, kus mõnedel juhtudel jääb töötaja kas hüvitisest ilma või seda makstakse ettenähtust vähem. Põhiseaduskomisjon asus seisukohale, et selline olukord riivab põhiseaduses sisalduvat võrduspõhimõtet ja otsustas toetada töötuskindlustuse seaduse muutmist selles osas," ütles Boroditš riigikogu pressitalituse teatel.
Sama teemat arutas eelmise nädala neljapäeval ka sotsiaalkomisjon, mis leidis samuti, et seadust tuleks muuta.
Õiguskantsler Indrek Tederi hinnangul on töötuskindlustuse seadus vastuolus põhiseadusest tuleneva üldise võrdsuspõhiõigusega ning ta tegi eelmise nädala teisipäeval riigikogule ettepaneku seadust muuta.
Tederi sõnul jätab seadus töötuskindlustusmaksu tasunud ehk end töötuse puhuks kindlustanud töötud täielikult ilma töötuskindlustushüvitisest või lubab hüvitist maksta oluliselt lühemal ajavahemikul, kui tööandja pole igal kuul töötuskindlustusmaksu tasunud. Seadus kohtleb end töötuse puhuks kindlustanud inimesi põhiseadusvastaselt erinevalt tööandja tegevuse tõttu ja selle alusel, kas tööandja on tasunud kindlustusmakseid igal kuul või ühel kuul korraga mitme kuu eest.
Õiguskantsler saatis teisipäeval riigikogule ettepaneku viia töötuskindlustuse seadus kooskõlla põhiseadusest tuleneva võrdse kohtlemise põhimõttega.
BNS