Erakonnaseaduse muudatuste kohaselt hakkavad komisjoni kuuluma õiguskantsleri, riigikontrolöri ja vabariigi valimiskomisjoni nimetatud liikmed ning parlamendiparteide esindajad, kes ise riigikokku ega valitsusse ei kuulu. Esmakordselt kutsub järelevalvekomisjoni kokku riigikogu esimees pärast märtsis valitava parlamendikoosseisu volituste algust. Komisjoni liikmete volitused kestavad viis aastat.
Valitsuse algatatud seadusemuudatustes tekitaski kõige rohkem eriarvamusi küsimus, kes peaks erakondade, valimisliitude ja üksikkandidaatide rahastamist kontrollima. Algselt oli eelnõus järelevalveorganiks vabariigi valimiskomisjon, kes aga ise polnud täiendava ülesande võtmisega nõus.
Hiljem kaalus põhiseaduskomisjon järelevalvekohustuse andmist riigikontrollile ja õiguskantslerile ning arutas ka praegu järelevalvet teostava parlamendi korruptsioonivastase seaduse kohaldamise erikomisjoni pädevuse muutmist. Komisjoni reformierakondlasest esimees Väino Linde on öelnud, et komisjoni valik langes riigikogu juurde loodava komisjoni kasuks seetõttu, et nii valimiskomisjon kui ka riigikontroll ja õiguskantsleri kantselei ei tahtnud rahastamiskontrolli enda kohustuseks võtta. Samuti leiti tema sõnul, et valimiskomisjoniga samalaadsetel alustel toimiv järelevalvekomisjon vastab kõige paremini kontrolliorganile esitatavatele tingimustele, olles sõltumatu ning piisavate volituste, pädevuse ja ressursiga.